Son su damlasını Coca Cola yapmayız

Son su damlasını Coca Cola yapmayız.19876
  • Giriş : 20.03.2009 / 11:43:00

Coca-Cola’nın Çevre ve Sürdürülebilir-likten sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Seabright, su sorunun giderek büyümesi sonucunda bazı ülkelerde tesis kapatmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seabright "Son damlayı kullanalım diye diretmeyiz. Devlet 'git' demeden tesis kapatmayı biliriz" dedi.

YILDA ortalama 300 milyar litre su tüketen Coca-Cola, 2002 yılından bu yana piyasaya çıkardığı ürünleri yüzde 20 oranında artırırken su tüketimini 2 düşürmeyi başardı. Dünyada artan susuzluk sorununun büyümesi sonucunda bazı ülkelerde üretim tesislerini kapatmak zorunda kalabileceklerini dile getiren Coca-Cola'nın Çevre ve Sürdürülebilirlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Seabright, "200 ülkede bin fabrika ile faaliyet gösteriyoruz. Çalıştığımız ülkelerde suyu toplum ile paylaşıyoruz. O nedenle 'son damlayı da kullanalım' diye diretmeyiz. Devlet 'git' demeden çekilmeyi, tesis kapatmayı biliriz" dedi.

Su sorunu her yerde

Su kaynak yokluğu konusunda ülkelerde çok farklı boyutlarda stres durumları oluşabildiğini ifade eden Seabright "Dünyanın her yerinde su sorunlarıyla kaşı karşıyayız. Her yıl 300 milyar litre su kullanıyoruz. Şimdi bu tüketimimizi 2012'ye kadar yüzde 20 oranında düşürmeyi hedefliyoruz. Bunu da sadece doğa için yapmıyoruz. Suyu verimli kullanarak bu tasarruf sonucunda 100 milyon dolar tasarruf etmeyi de planlıyoruz. Bu yolla hem maliyet kısıyoruz hem de lider olarak geri verme misyonumuza uyuyoruz."

Kullanmak 3 kat pahalı

Coca Cola için suyu tasarruflu kullanmanın kárlı olduğunu ifade eden Seabright şöyle devam etti: "Su tüketirken yaptığımız harcama, aynı suyu verimli kullanmak için yaptığımız yatırımın 3 katına ulaşıyor. Suyu getirmek, onu işleyip kullanmak ve atık suyu arıtmak bizim için önemli bir harcama kalemi oluyor. Yani maliyet sadece o suyun tüketim maliyeti ile sınırlı kalmıyor. Su kullanımı yanında kimyasal ve enerji maliyetini de beraberinde getiriyor."

İstikrarlı gidiş için

Dünyanın hemen her ülkesinde su kaynak sorunu yaşandığına da dikkat çeken Seabright şöyle konuştu: "Sorun özellikle nüfus yoğunluğu olan ülkelerde doğanın üretebildiğinden fazla tüketim olduğu zaman ortaya çıkıyor. Biz de bunu çok dikkate alıyoruz, çünkü istikrarlı gidişatımız tamamen suya bağlı. Bu konuda suyunu paylaştığımız toplumları da eğitmeye çalışıyoruz. Örneğin damla sulama tekniği ile tarım öneriyoruz. Bitkinin ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu görüp suyun daha verimli kullanılması için destek veriyoruz. Bu bizim için önemli. Çünkü su sorunu yaşanması demek 25 milyon dolar harcadığımız tesisi kapatmak zorunda kalmamız anlamına geliyor. Bu da bizim işimizde büyük risk oluşturuyor."

Su eşittir petrol

Kariyerinin büyük çoğunluğu ABD hükümetinde geçen ve NATO için de çalışan Seabright 5 yıldır çalıştığı Coca Cola'nın bir içecek firması olarak su, enerji içecekleri ve meyve suyu da ürettiğini hatırlatarak "Tüm ürünlerimiz su ile ilişkili. Su olmasa bizim bir işimiz de olmazdı. Bu nedenle bizim için en kritik konu suyu anlamak ve onunla bütünleşmek. Dünyada artık su petrol gibi önemli" dedi.

Ekonomi ve ekoloji aynı evin sakinleri

BİRLEŞMİŞ Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola işbirliğiyle, Amerikan Doğa Tarihi Müzesince hazırlanan Su Sergisi'nin 5. Dünya Su Forumu İstanbul Teknik Üniversitesi Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde açıldı. Suyun korunması için farkındalık yaratma hedefiyle yola çıkan Su Sergisi'ndeki interaktif uygulamalar ve kurgular, 7'den 70'e herkesin suyun özelliklerini ve mucizelerini keşfetmesine yardımcı oluyor. Suda başlayan yaşamın, suyun doğal hayata ve insan hayatına neler kattığının gözler önüne serildiği sergi 10 farklı bölümden oluşan sergi 14 Haziran'a kadar açık olacak. Suyu benzersiz şekillerde toplayan, depolayan, kullanan birbirinden farklı canlıların sergilendiği bölümlerden, gezegenimizin üzerinde suyun bol ya da az olduğu kesitlerden örneklere, insanların su kullanım alışkanlıklarına, sağlıklı suya ulaşmaya kadar birçok örnek ve yerel öyküye yer veriliyor. Coca-Cola Başkanı CEO'su Muhtar Kent Hürriyet'in de sponsor olduğu sergi ile ilgili olarak ekonomi ile ekolojinin aynı evin sakinleri olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: "Ekonomi ve ekolojiden birini diğerine tercih edemezsiniz. İkisi de ev demektir. Bugün 100'den fazla ülke, yani dünya nüfusunun yüzde 50'den fazlası su sıkıntısı ile karşı karşıya. 2020 yılında yani 10 sene sonra, eğer bir çözüm üretemezsek 8 milyar hesaplanan dünya nüfusunun yüzde 80'i, su sıkıntısı olan bir coğrafyada yaşıyor olacak. Bizim işimizin hayat damarı da su."

Açlık ve susuzluk her ülkenin sorunu

SU Sergisi'nin açılışında konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, hiçbir ülke ve bireyin ülkesinde açlık, susuzluk sorunu olmadığını söyleme lüksü bulunmadığını dile getirdi ve şunları söyledi: "Bir coğrafyada yaşanan sorunların gün gelip bizi de etkileyebileceğini hesaba katmamız gerekiyor. Tüm ülkeler sahip oldukları avantajları ve mücadele etmeleri gereken sorunları birlikte ele almak, birlikte çözümler üretmek durumunda. Elimizdeki rakamlar maalesef endişe verici. Su zengini bir ülkede kişi başına yıllık su tüketimi ortalama 10 bin metre küp olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ise bu miktar bin 830 metre küp civarında kalıyor. Gelecek bilimcilerin ilerleyen yıllarda su savaşlarının yaşanabileceği öngörüsünde bulunuyor. Mevcut sorunların ortadan kaldırılmasının en etkin yol devletlerin su yatırımlarına ağırlık vermelerinden, içme ve kullanma suyuna ilişkin altyapı çalışmalarının artırılmasından geçiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*