Son vergi iadesinde hapisle karşılaşmayın

Son vergi iadesinde hapisle karşılaşmayın.5717
  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Bu yıl son kez vergi iadesi için hazırlık yapan çalışanlar, naylon ve içeriği mantıksız faturalara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya Vergi Dairesi Başkanı Harun Kaynak, yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yıl emeklilerden sonra bu yıl da çalışanların son kez vergi iadesi alacağını söyledi.

Özellikle 2006'nın sonlarına yaklaştıkça çalışanların vergi iadesi için belgelerini hazırlamaya başladığını vurgulayan Kaynak, çalışanların mal ve hizmet karşılığında topladıkları fatura ve fişlerle maaşlarına oranla bir miktar vergi iadesi alabileceğini ifade etti.

Birçok çalışanın vergi iadesinden topladığı belgelerin dışında daha fazla gelir elde etmek için tanıdıklarından fatura ve fiş istediğini belirten Kaynak, şunları kaydetti:

“Bu istemekle kalmıyor, bir miktar komisyonla fiş bile satın alınabiliyor. Bu noktada oldukça tehlikeli bir süreç başlıyor. Çünkü yıl sonuna doğru naylon fatura düzenleyen kişi sayısında her yıl belirli oranda artış olur. Çalışan, daha fazla fatura ve fiş toplayayım derken sahtesini de alıp bize sunabilir. Bu durumda çalışanın başı ciddi anlamda derde girebilir. Öyle ki naylon fatura düzenlemek kadar, bunları kullanıp devleti zarara uğratmak da büyük suçtur. Örneğin, yüzlerce YTL'lik ekmek fişi çok mantıklı görünmüyor.”

Kaynak, sahte fatura ya da fiş kullanıldığının tespiti halinde çalışanın iade edilen paranın tamamını faiziyle geri ödediğini, ayrıca devleti zarara uğratmak suçundan aynı iade miktarında para cezasına çarptırıldığını belirterek, ”Yani çalışan, aldığı vergi iadesini, birini faiziyle olmak üzere 2 kez ödemek zorunda kalıyor” dedi.

Para cezalarının yanı sıra kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Kaynak, çalışanın naylon fatura yüzünden kendini 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısında bulabileceğine işaret etti.

Kaynak, çalışanların sundukları zarflar içine koydukları fiş ve faturaları iyi incelemesi, naylon ya da içeriği mantıksız faturalara itibar etmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Çalışanları uyarıyorum, son vergi iadesinde biraz fazla gelir için hapisle karşılaşmayın. Günümüzde artık naylon fatura ve fişi tespit etmek hiç de zor olmuyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious