'Sonbahar' ödüle doymak bilmiyor

'Sonbahar' ödüle doymak bilmiyor.13681
  • Giriş : 14.12.2008 / 00:50:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 23:37:24

Yönetmen Özcan Alper'in ilk uzun metrajlı filmi "Sonbahar" 19 Aralık'ta vizyonda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yönetmen Özcan Alper'in ilk uzun metrajlı filmi ''Sonbahar'', 19 Aralıkta sinemaseverlerle buluşacak.

Alınan bilgiye göre, Özcan Alper'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği Karadeniz'de geçen bir aşk hikayesini konu alan filmin başrollerinde Onur Saylak, Raife Yenigül ve Megi Kobaladze yer aldı. Tamamı Karadeniz'de çekilen, Artvin ve Rize'de Kasım ayı başında ön gösterimi yapılan filmi 5 bin kişi izledi.

15. Altın Koza Film Festivali'nde ''En İyi Film'' başta olmak üzere 3 ödül alarak festival yolculuğuna başlayan ''Sonbahar'', 61. Locarno Film Festivali'nde ''The Art and Essay Cicae'' ödülüne layık görüldü. Altın Portakal Film Festivali'nde ''NETPAC'' ödülü, Kars'ta yapılan Altın Kaz Film Festivali'nde ''En İyi 2. Film'' ve Siyad ödülü alan film, geçen yaz gösterildiği Saraybosna Film Festivali ve Selanik Film Festivali'nde de övgüyle karşılandı.
Vizyona 19 Aralıkta girecek ''Sonbahar'' filminin konusu özetle şöyle:

''Yusuf, 1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisiyken girdiği cezaevinden 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilir. Yusuf'u, cezaevinden çıkıp geldiği Doğu Karadeniz'deki köyünde bir tek yaşlı ve hasta annesi karşılar. O cezaevindeyken babası ölmüş, ablası ise evlenip büyük bir kente taşınmıştır. Ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığı bu dağ köyünde Yusuf, sadece çocukluk arkadaşı Mikail ile görüşmektedir. Sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği günlerde Yusuf, Mikail ile gittiği bir meyhanede fahişelik yapan genç ve güzel Gürcü kızı Eka ile karşılaşır. Farklı dünyalardan gelen bu iki insanın birlikteliği için ne zaman ne de koşullar uygundur. Yine de Yusuf için aşk son bir kez hayata tutunma ve kendi yalnızlığından sıyrılma çabasına dönüşür. Eka içinse Yusuf bu dünyadan çok uzakta, hatta şimdiki zamanda yaşamayan, Rus romanlarından kaçmış bir karakterdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*