'Sonbahar'a eleştirmenlerden tam not

'Sonbahar'a eleştirmenlerden tam not.13681
  • Giriş : 27.12.2008 / 11:05:00

Yönetmenliğini Özcan Alper'in üstlendiği ''Sonbahar'' adlı film, yabancı film eleştirmenlerinden tam not aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, halen gösterimde bulunan, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan ''Sonbahar'' filmine, Avrupa Sinemasına ilişkin yapımları değerlendiren ''Film New Europe'' isimli yayın organının 2008 yılı seçkisinde yer verildi.

Burada, filmin yönetmeni Özcan Alper ile ilgili ''Türkiye Sinemasının ''yeni sesi'' değerlendirmesi ve ''Sonbahar filmine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz'' yorumu yapıldı.

''Film New Europe'', yıl sonu değerlendirmelerinde Avrupa'nın göze çarpan yönetmen ve filmlerine yer veriyor.

''DOĞA İLE İNSAN RUHUNU DENGELİYOR''

Sinema sektörü yayın organı Variety dergisinde de sinema eleştirmeni Jay Weissberg, filmle ilgili ''Sonbahar'ın karlı tepelerinin üzerine çöken melankoli havası, beraberinde Türk Sinemasından etkileyici, yeni bir sesin memnuniyet veren duygusunu getiriyor'' değerlendirmesini yaptı.

Özcan Alper'in, ''umut yoksunu'' bir bölgede olan evine dönen eski politik mahkumun örselenmiş ruhunu dokunaklı biçimde yansıttığının belirtildiği eleştiride şöyle denildi:

''Özcan Alper'in bu güçlü yapıtı, doğa ile insan ruhunu çok güzel dengeliyor. Diyalogları zaman zaman biraz fazla açıklayıcı olmakla birlikte, Alper'in sezgileri büyük ölçüde isabetli ve oyuncu yönetimi de kendine güvenli.

... Yönetmen, sonbaharın solmakta olan bütün güzelliğiyle altın kahveden koyu yeşillerine, kış yaklaşırken karla kaplanan manzaraya ustalıkla geçiş yaparken objektifine olgunlukla hakim olduğunu gösteriyor. Müzik, ölçülü kullanılmış ve baskın çıkmıyor. Aksine özenle, nazikçe duyguları öteliyor.''

''Screen Daily'' adlı sinema sitesinin eleştirmenlerinden Dan Fainaru ise değerlendirme yazısında Özcan Alper'in ilk filmi Sonbahar'ın güçlü bir dramatik yapıya sahip bulunduğunu belirtti. Fainaru, ''Sonbahar, Kim Ki-Duk'un, 'İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve ...İlkbahar'ından bile daha yoğun kişisel bir önerme'' yorumunu yaptı.

Bu kıyaslamayı sadece filmin adı üzerinden yapmadığını ifade eden eleştirmen, filmde, beklediği bir şey kalmamış bir adamın kişisel trajedisinden öte gölgeler arasında gizlenmiş olsa da apaçık görünen şeyin ''sosyalist rüyanın acıklı aldanışı'' olduğu görüşünü aktardı.

Görkemli doğa manzaralarının oluşturulan atmosferi güçlü kıldığına değinilen yazıda, ''Yusuf'un kentteki geçmişine yapılan geri dönüşler zaman zaman pastoral atmosferi zedeliyorsa da yararlı ve etkili biçimde kullanılıyor. Oyunculuk da kalan tüm ögeler gibi minimalist tutulmuş, duyguları göstermektense ima ediyor'' denildi.

İzleyiciyle 19 Aralıkta buluşan ''Sonbahar'', son olarak Tiflis Film Festivali'nde ''Gümüş Promoteus'' ödülünü kazandı. Montreal, Bangkok, Saraybosna, Selanik, Locarno, Estonya gibi önemli festivallerde gösterilen film, Adana Altın Koza Film Festivali'nde ''En İyi Film'' ödülünü kazandı. Yapım, Locarno, Roma, Med Film, Antalya Avrasya ve Gezici Festival de dahil ulusal ve uluslararası festivallerden de ödüllerle döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*