Sonbaharda her besinden mutlaka alınmalı

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Sonbaharda beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mevsim geçişlerinde beslenmeye çok daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, vücudun eylül ayından itibaren kışa hazırlanması gerektiğini ifade etti.

ıÜüGeçiş dönemlerinde özellikle enerji veren gıdaların ve C vitamini yönünden zengin besinlerin bolca tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, sağlıklı bir insanın, günlük beslenmesinde tüm gıdalara yer vermesi gerektiğinin altını çizdiler.

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Dursun Bostancı, insan vücudunun sonbahar gibi mevsim değişikliklerinden olumsuz yönde etkilenebileceğini dile getirerek, iyi beslenildiği taktirde bu etkilere çok az maruz kalacağını vurguladı.

Bostancı, bu mevsimde sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına vücudun ihtiyacı olduğunu dile getirerek, şu tavsiyede bulundu: "Protein, demir ve kalsiyum açısından tüketilmesi son derece faydalı olan mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi baklagiller sofralardan eksik edilmemeli. Vücut direncini artıran ve C vitamini yönünden zengin olan semizotu, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler ile portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi meyveler tercih edilmeli. Enerji veren tahin, pekmez, pestil gibi yiyecekler bolca tüketilmeli. Kurutulmuş meyvelerden oluşan gıdaların besin değerleri çok yüksek ve potasyum yönünden zengin olduğu için evlerden eksik edilmemeli."

Grip aşısının da ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Bostancı, "Grip aşısı, son derece güvenli ve yan etkileri çok az olan bir aşıdır. Diğer aşılarla eş zamanlı olarak kullanılabilir (örneğin zatürre aşısı ile aynı anda, farklı kollardan uygulanabilir). Grip aşısı kesinlikle gribe neden olmaz, zira canlı ya da zayıflatılmış (attenue) virüs içermez. Aksine, aşının içeriğinde sadece virüsün parçacıkları bulunur (split aşılarda). Aşı öncesi ya da sonrası özel bir hazırlığa (gıda-içecek kısıtlaması, banyo yasağı gibi) gerek yoktur." diye konuştu.

Bazı kişilerin grip aşısı olmaması gerektiğini vurgulayan Bostancı, "Bunlar; 6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı anafilaktik tarzda allerjisi olanlar (yumurta yediğinde allerjik şoka girenler), hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler) 38 derece, üstünde ateşi olan hasta kişilerde, aşı uygulamasının ateş düştükten sonra yapılması önerilir." ded

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious