Sonbaharla ihracat artacak

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Yaş meyve sebze ihracatçıları, sonbaharda meyve ihracatında ciddi artış bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte meyve ihracatı hareketlendi.
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, sonbahardaki meyve ihracatından umutlu olduklarını bildirdi. Yaz sezonunda sebze ihracatının yavaşlamasına karşın meyve ihracatının hareketlendiğini belirten Satıcı, "Döviz kurları rekabet edeceğimiz bir seviyede kalırsa sonbaharda ciddi ihracat artışı bekliyoruz" dedi.

Dünya Kupası'nın etkisiyle kiraz ihracatının beklenenin üzerinde gerçekleşmesinin meyvede umutları arttırdığını ifade eden Satıcı, "Meyvede ağırlıklı olarak üzüm, taze incir ve şeftali ihracatı yapıyoruz. Sonbaharda ayva ve nar ardından narenciye ihracatı başlayacak. Şu anda üzüm, incir ve şeftalide üretim koşulları iyi. Herhangi bir olumsuzluk yok. Özellikle narda dış pazardan ciddi talep gelmesi bekleniyor" dedi.

İlaç kalıntısı konusunda ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını hatırlatan Satıcı, şartların artık ihracatçının lehine döndüğünü dile getirdi. Kirazın ilaç kalıntısı sorunu yaşanmadığı için Greenpeace engeline takılmadığını anlatan Satıcı, geçen yıl 85 milyon dolar olan kiraz ihracatının sezon sonunda 150 milyon doları bulacağını aktardı.

Antalya'dan yılın ilk yedi ayında 220,7 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracat artışı yüzde 5 azaldı. Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin verilerine göre, 1 Ocak - 31 Temmuz 2006 tarihleri arasında, tekstil ve hammadde ihracatı yüzde 12 azalırken yaş meyve sebzede yüzde 3, kesme çiçekte de yüzde 9 artış kaydedildi. Yılbaşından bu yana yaş meyve sebzeden 146,1 tekstil ve hammaddeden 50,8 kesme çiçekten 23,4 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Son iki ayda 'Dünya Kupası'nın da etkisiyle en fazla ihracat Almanya'ya yapıldı. Temmuz ayında Almanya'yı Hollanda, Fransa, Avrupa Serbest Bölgesi ve İngiltere izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious