'Sonsuza kadar beklemeyeceğiz'

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Bakan Osman Pepe: "Sonsuza kadar beklemeyeceğiz, eğer teyit gelmezse gemiyi iade edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İzmir Aliağa Söküm tesislerine hareket eden 'Otopan' gemisi ile ilgili çıkan haberler ile ilgili olarak, "15 Ağustos'ta daha önceki notifikasyonun teyidini istedik. Hollanda Çevre Bakanlığı'nın notifikasyonu teyid etmemesi halinde gemi Türk karasularından çıkartılacak" dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı basın toplantısında, 3 kişilik bir heyetin incelemeler yaptığını kaydetti. Diğer yandan Hollanda hükümetine yazılan yazının devamını beklediklerini dile getiren Pepe, "Sonsuza kadar beklemeyeceğiz, eğer teyit gelmezse gemiyi iade edeceğiz" dedi. Pepe, yazının 15 Ağustos'ta gönderildiğini ve 1 haftalık sürede cevabın gelmesini bekliyeceklerini kaydetti.

Bakan Pepe, "Bu ve benzer gemilerle ilgili bu tür yazışmalar Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin pek çoğunda yapılmaktadır. AB standarlarında olmayan bir işi, AB ülkelerinin yapmadığı bir işi bizim de yapmamız mümkün değil" dedi. Pepe, verilen rakamın bir gram bile fazlasının olması durumunda geminin Türkiye karasularından çıkartılacağını söyledi.

Pepe, Fırtına Vadisi'ne bir termik santral yapılması ile ilgili bir soruya, Fırtına Vadisi gibi alanların korunması gerektiğini belirterek, "Bu konuda bizim tarafımızca olumlu bir görüş söz konusu değil" dedi.

Gürcistan'da çok büyük bir orman yangı olduğunu hatırlatan Bakan Pepe, yangının Türkiye sınırlarına çok yakın bir bölgede tehlikeli bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Gürcistan hükümeti tarafından yapılan yardım çağrısına olumlu yanıt verildiğini kaydeden Pepe, "İki uçakla yangına müdahale ediyoruz" dedi. Pepe, yaklaşık olarak 500 ve bin hektarlık ormanlık alanda yangının sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious