Sonuna kadar terörle mücadele edeceğiz

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül: "ABD'nin yardımı olmasa da biz sonuna kadar terörle mücadele edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, New York'ta düzenlediği basın toplantısında terörle mücadelede ABD'nin katkısının gerekli olduğunu ancak ABD'nin yardımı olmazsa da Türkiye'nin sonuna kadar terörle mücadele edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler 61. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD'de bulunduğu 10 günlük süre zarfındaki temaslarını bir basın toplantısı düzenleyerek değerlendirdi.

ABD'nin PKK terörü ile mücadele için atadığı özel koordinatör Joseph Ralston ile ilgili soruları cevaplandıran Abdullah Gül, "Netice verecek, samimi, kararlı olmak önemli. Terörle mücadelede ABD'nin katkısı gerekli. ABD'nin yardımı olmazsa da biz sonuna kadar terörle mücadele edeceğiz. Ancak dost ve müttefikimizden beklentilerimizin olması hakkımız." dedi.

Abdullah Gül, ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi olarak atadığı Joseph Ralston'un sıfatına takılmadıklarını söyledi.

Gül, "Netice verecek, samimi, kararlı olmak önemli. Terörle mücadelede ABD'nin katkısı gerekli. ABD'nin yardımı olmazsa da biz sonuna kadar terörle mücadele edeceğiz. Ancak dost ve müttefikimizden beklentilerimizin olması hakkımız." dedi.

Gül, atanan kişinin sıfatına değil, neticeye bakacaklarını belirterek, "Eğer, bundan sonra da aynen devam ederse, bir yıpranma olur" diye konuştu.

Talabani'nin açıklamalarını "şaşırtıcı" bulduğunu belirten Gül, "Bir devlet başkanı konuşurken daha dikkatli olmalı. Bugün ABD'de kendisine ilgi olabilir ama sonunda bölgeye dönecek. Biz hep beraber olacağız. Komşular birbirine saygılı olmalı" dedi.

Gül, papanın konuşmalarının nereye varacağını bilmesi gerektiğini belirtirken, devam eden 301 tartışmaları için, "Bazıları 'PR' peşinde" yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious