Sonunda DTP, PKK'ye 'terör' dedi!

Sonunda DTP, PKK'ye 'terör' dedi!.58553
  • Giriş : 15.09.2007 / 23:00:00
  • Güncelleme : 15.09.2007 / 23:00:57

Ankara'da yakalanan bombalı minibüsle ilgili Tuğluk'a bir soru geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mehmet Yılmaz - Hürriyet

Aysel Tuğluk da ’terör’ diyor ve kınıyor


Ankara’da yakalanan patlayıcı yüklü minibüsle yapılmak istenen eyleme "terör", bunu yapacak kişilere "terörist" denilip denilemeyeceğini DTP milletvekillerine sormuştum.

DTP Milletvekili Aysel Tuğluk’tan bir açıklama aldım. Sizlere de sunuyorum:

"Vicdan ve akıl sahibi herkes gibi, bu çılgınca girişimleri kim olursa olsun elbette kınarım. Sivillere dönük her türlü eylemi, amacı ve boyutu ne olursa olsun, terörizm olarak değerlendiriyorum. 600 kg. patlayıcının uluorta yerde patlatma niyeti ya da girişiminin hiçbir gerekçesi olamaz, olmamalı.

Bir kez daha belirtiyorum; bu girişim bir terör eylemi ya da girişimidir. Sizin gibi ben de kınıyorum.

Ancak bir rahatsızlığımı da belirtmeme izin verin lütfen. ’PKK bir terörist midir’ ya da ’Kardeşlerimize terörist diyemeyiz’ polemiğinden hareketle bu soruları özellikle bizlere yöneltmeniz üzücü olduğu kadar rencide edicidir de. 600 kg patlayıcının bir izahı olabilir mi ki?

Söz konusu ’terörist midir, değil midir’ polemiği paradoksaldır. Toplumsal sorunlarımızın ve bu sorunlardan kaynaklı olguların sosyolojik-bilimsel bir analize tabi tutulması gerektiğine inanıyorum. Sorular da yanıtları da fazlasıyla politize edilerek sunuluyor. Rasyonel olduğu kadar, sosyal bilimin olanaklarından da yararlanarak bir sonuca varmak en doğrusu gibime geliyor. Politikanın ya da politikacının gözü dönmüş hırsından sıyrılabilirsek, daha akılcı davranabiliriz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious