Sonunda fırtınalar gitti, ılıman bir hafta bizi bekliyor

Sonunda fırtınalar gitti, ılıman bir hafta bizi bekliyor.13865
  • Giriş : 17.11.2007 / 09:24:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 09:32:11

Bu hafta sonu ve gelecek hafta boyunca tüm yurtta ılıman bir hava bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nihayet taşlar yerine oturuyor. Akdeniz üzerinde oluşması gereken alçak basınç merkezleri bize önce ılıman Sahra havasını daha sonra da serin kuzeyli hava akımlarını ve beraberindeki yağışları çekmeye başladı.
Bu hafta sonu ve gelecek hafta boyunca tüm yurtta ılıman bir hava bekleniyor. Rüzgar zaman zaman sert esse de lodos yani güneybatılı olacak. Bu geçen hafta Karadeniz'de meydana gelen tanker kazasının etkilerinden de bizi koruyacak. Kazanın iyisi olmaz ama sonrasındaki hava koşulları zararın en aza indirilmesi açışından önemli. Bu işin uzmanı olarak hiçbir yerde olmasını arzu etmediğimiz bir kazanın, bize etkisinin olmayacağını kesinlikle söyleyebilirim, gerisi biraz toplumu lüzumsuz biçimde germe haberleri.


Gelecek haftanın en önemli hava olayı batıda görülecek. Batı Avrupa pastırma yazını yaşayacak, bol tozlu bir hava İspanya, Fransa ve İngiltere'yi etkileyecek. Ama daha sonra Portekiz, İspanya ve Biskay Körfezi'nde fırtınalar kopacak. Neredeyse kasırga demeye dilim varmıyor, umarım o tarihlerde oralardan geçen bir gemide olmazsınız çünkü geçemezsiniz.

Poyraz kendini gösterecek

Gelelim bizim taraflara... Hafta sonuna tüm yurtta esen lodos nedeniyle oldukça ılıman bir havada ve özellikle Ege ve Akdeniz kesimlerinde sıcacık başlayacağız. Gün boyunca sıcaklıklar Doğu Anadolu'nun yüksek yerlerinde 8-10, diğer yerlerde 16-18, kıyılarda ise 20 derece civarında olacak. Yağışlar sadece kıyı Ege ve Marmara bölgesinde görülecek. Böyle bir günün gecesi de mevsim koşullarında çok iyi geçecek. Don hiçbir yerde yok.
Pazar günü iç bölgelerimizde sıcaklıklar birkaç derece azalmış olsa da kıyılarda sıcaklık açısından güzel bir gün yaşanacak. Trakya, Ege ve Marmara'da kuvvetli lodosla birlikte yer yer etkili yağış beklentisi devam ediyor. Akşama kadar yağışların daha iç bölgelere ve güneye kayması bekleniyor.


Trakya ve Batı Karadeniz bölgelerinde sıcaklıklar poyrazın da etkisiyle azalacak. Diğer bölgelerimizde ise haftaya sakin başlayacağız. Bu da iç bölgelerin belirli yerlerinde sis görülmesi anlamına geliyor.
19 Kasım Pazartesi günü Batı Karadeniz, Marmara, Trakya ve Ege bölgesinde yine yağışlı bir hava öngörülüyor.
20 Kasım Salı günü poyraz kendini göstermeye başlayacak ve özellikle batıda sert esecek. Yağışlı hava da Rodos Adası açıklarında oluşması beklenen alçak basınç merkezi nedeniyle bu sefer Akdeniz bölgesini etkilemeye başlayacak.

Yağmur etkili yağacak

21 Kasım Çarşamba Akdeniz bölgesinin üzerine yerleşen alçak basınç merkezine bağlı olarak yurt genelinde kuzeyde poyrazın, güneyde ise batılı ve güneyli rüzgarların eseceği ancak bölgelerimizin tamamında yağışların etkili olduğu bir gün olacak.


Hava sıcaklıkları mevsime göre ılıman. Gece en düşük sıcaklıklar 6-8 derece civarında. Akşama doğru ise alçak basınç merkezinin daha doğuya kaymasıyla birlikte yağışlar da hem doğuya hem de kuzeye kayacak.
22 Kasım Perşembe günü yağışların etkisini tüm yurtta artırması bekleniyor. Hava ılıman ancak özellikle Çukurova ve doğusunda etkili olmak üzere her yerde yağmur görülecek.


23 Kasım Cuma günü yağışlar doğuya kayacak ve hava açacak ancak bu sefer de soğuyacak.


Haftaya Sahra'dan şöyle veya böyle toz alacağız. Bu tozlar haftanın ikinci yarısında da Ortadoğu'dan gelecek ve daha da yoğunlaşacak. Daha dikkatli yiyip içmenin ve hareket etmenin gerektiği bir hafta, sakın unutmayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious