'Sopaya' yalanlama

'Sopaya' yalanlama.9787
  • Giriş : 03.05.2008 / 18:39:00

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede, ''Devletin sopası'' başlığı altında, gerçeği yansıtmayan bir habere yer verildiğinin görüldüğü belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Açıklamada, şöyle denildi:

''1 Mayıs 2008 günü Taksim Meydanı'nda yapılmak istenen yasa dışı gösterinin önlenmesi amacıyla resmi ve sivil polisler görevlendirilmiştir. Söz konusu haberdeki görevliler, polise mukavemet eden, sapan, taş ve sopalarla saldıran yasa dışı göstericileri, içlerine girip tespit edebilmek ve müdahale anında da suç aletleriyle yakalamak amacıyla görevlendirilmişlerdir.

Görevlilerin ellerinde görülen sopaların bir kısmı vatandaşlarca bulunarak teslim edilen, bir kısmı da göstericilerden elde edilen sopalardır. Muhafaza altına alınma anıyla ilgili fotoğraf karesiyle,sivil polislerin sopa ile görev yaptığı izleniminin sunulması kamuoyunu yanlış bilgilendirmektir.''

Bazı gazetelerde görevlilerin, göstericilerin ellerinden sopa alırken çekilen fotoğraflarının da yayınlandığına işaret edilen açıklamada, ''Sivil polislere yaka kartı takma uygulaması da gerektiğinde kendilerini resmi polislere tanıtma amacı taşımaktadır'' denildi.

Emniyetin bir başka açıklamasında ise bugün bir gazetede, ''Hayal'in sır günleri'' başlığı altında yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, şöyle denildi:

''Bu konuda 29 Nisan 2008 günü internet sitemizde basın açıklaması yapılmıştır. Kamuoyunu doğru bilgilendirme görevi üstlenen bir basın organının, daha önceden tekzip edilmiş bir haberi araştırmadan yayınlaması, gazetecilik ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious