Şoray’ın yardımı bile yetmedi

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Yönetmen Atıf Yılmaz’ın ölümünün ardından 1 milyon YTL’lik vergi borcu olduğu ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddialara göre Yılmaz’ın geride 1 milyon YTL’lik borç bırakmasının hikayesi ise şöyle: Yılmaz, 3 yıl önce eşi ile kısa bir dargınlık yaşadı. Yılmaz, barışma koşulu olarak sahibi olduğu Delta Film’de işlerin idaresini Türkali’ye devretti.

BORÇ HER GEÇEN GÜN KATLANDI

Türkali’nin ilk işi Yılmaz’la yıllardır çalışan muhasebeciyi göndermek oldu. Yeni muhasebecinin yaptığı hatalar da borç dağının artmasına yol açtı. Maliye ekipleri, Atıf Yılmaz’a 700 bin YTL’lik vergi borçu çıkardı. Yılmaz’ın yardımına birçok filmde birlikte çalıştığı Türkan Şoray koştu. İstanbul Defterdarlığı’na giden Şoray, yetkililerden yardımcı olunması için ricacı oldu.

EĞRETİ GELİN’İN PARASI TEDAVİYE

Deftarlık da Şoray’ın hatırına 6 ay daha süre vererek, borcu taksitlendirildi. Ama Yılmaz, verilen sürenin sonunda da borcunu ödeyemedi. Bunun üzerine Yılmaz’ın Cihangir’deki evi 175 bin YTL’ye satıldı. Ancak borcu karşılamak için oldukça yetersiz kaldı. Tam da o dönem Yılmaz, kansere yakalandı. Yılmaz, son olarak ‘Eğreti Gelin’ filmine imza attı. Film büyük başarı yakaladı. Ancak Yılmaz, yapımcı olmadığı için bu işten fazla para kazanamadı. Zaten gelen para da sağlık harcamalarını zor karşıladı.

Para işinden anlamayız

BABASINA reddi miras davası açan kızı Kezban Arca Batıbeki, “Ailecek para işinden anlamazdık. İşi bilmediğimiz için de böyle bir durumla karşılaştık. Babam hayatının son günlerinde bu borcun sıkıntısını yaşadı. Hatta bu durum kanser olmasına neden oldu. Adamcağız, son nefesine kadar borcunu ödeme arzusundaydı. Ben de böyle bir borcu ödeyemem. Zaten ödenebilecek bir miktar olsaydı bu duruma gelmesini beklemezdik” diye konuştu. Atıf Yılmaz’ın eşi Deniz Türkali ise ailesiyle birlikte mavi turda olduğunu ve bu konuyla ilgili konuşamayacağını söyledi.

REDDİ MİRAS DAVASI YAKINDA BAŞLAYACAK

Beyoğlu Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Deniz Türkali, mirasın dörtte birine sahip. Türkali’nin davası önümüzdeki günlerde başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious