Sorbonne'da da Sarkozy protestosu

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye karşı eylemler sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ünlü Sorbonne Üniversitesi Sarkozy'nin eğitim reformunu protesto eden öğrencilerin boykotuna sahne oldu. 2 gün süren boykotun sona erdiği belirtilse de okulda eğitim henüz başlayamadı.

Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nin duvarında bir poster: Sarkozy'nin ABD'nin simgesi "Sam amca" olarak gösterildiği resmin altında "onu ya seversiniz ya da onunla savaşırsınız" yazıyor.

Nicolas Sarkozy cumhurbaşkanlığı seçiminin 2'nci turunda oyların yüzde 53'ünü aldı ama onunla savaşmaya kararlı olanların sayısı hiç de az değil.

Yeni cumhurbaşkanının yabancı düşmanlığı barındıran söylemi, Fransa'nın geleneksel politik çizgisinden uzak, ABD'ye yakın duruşu neoliberal ekonomik tercihleri Fransızları endişelendiriyor.

Fransa hafta başından beri protestolara sahne oluyor.

Eylemlerin adreslerinden biri olan Sorbonne Üniversitesi dünyaya adını 1968 olaylarıyla duyurdu. Kimilerine göre aşırı uçların kalesi, kimilerine göre de Fransız halkının sağduyusu.

Zira her toplumsal gelişme okulun anfilerinde, koridorlarında yansımasını buluyor. Bu kez de üniversitenin Tolbiac kampüsü işgal edildi.

Öğrenciler Sarkozy'nin harç fiyatlarının yükseltilmesi, eğitimin şehir dışına kurulacak kampüslerde yürütülmesi gibi projelerine karşı çıkıyor.

Eyleme akademik personel de katıldı ve okulda dersler 2 gün durdu. Sarkozy cumhurbaşkanlığı koltuğunu 16 Mayıs'ta Jacques Chirac'tan devralacak.

Ancak görevde kaldığı sürece yoğun bir toplumsal muhalefetle karşılaşacağı daha seçilmesinin üzerinden 1 hafta bile geçmeden ortaya çıktı.

Sarkozy yeni cumhurbaşkanı

Fransa'da 6 Mayıs'ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy kazanmıştı. seçim sonu anketlerine göre Sarkozy oyların yüzde 53'ünü, rakibi Segolene Royal ise yüzde 47'sini aldı.

Sağın 12 yıllık iktidarını en az 5 yıllığına uzatan Sarkozy, zafer konuşmasında tüm Fransızların Cumhurbaşkanı olacağını söyledi. Sarkozy, dış politikada önceliğini AB Anayasası'na, iç politikada ekonomiye vereceğini belirtti.

Sonuçların belli olmasının ardından Bastille Meydanı'nda şiddet olayları çıktı ve Sarkozy'yi protesto eden yüzlerce kişi polisle çatıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious