Sörf yaparken karşınıza çıkan mesajlara dikkat!

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Günlük hayatın ayrılmaz parçası haline gelen internette gezinirken bilgi edinip eğlenmenin yanı sıra tuzağa düşmek de mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnceleme sonrası tıkladığı bir linkin kendisini adını bile bilmediği bir adaya yönlendirip uluslararası telefon görüşmesi yaptırmış gibi bağlantı kurduğu ortaya çıkıyor. Daha çok porno içerikli ve kumar sitelerinin başvurduğu yöntemi fark edenler, dedikoduya sebep olmamak için yüksek faturayı ödeyip konuyu kapatma yoluna gidiyor. Daha çok teknolojiyle yeni tanışanların tuzağa düştüğü internetteki bu olay şöyle gerçekleşiyor: Posta kutusuna gelen davetteki link veya siteler arasında gezinirken karşılaşılan linklere tıklanıldığı zaman daha önce ismini bile duymadığı bir ülkenin internet şirketine yöneltiliyor. Kullanıcı, linke tıklamakla otomatik olarak 900’lü bir numarayı çevirmiş oluyor.

Sitede kaldığı süre milletlerarası telefonla görüşme yapmış gibi faturalandırılıyor. Bütün suçu linke tıklamak olan kullanıcı astronomik faturayla karşılaşınca Türk Telekom’a itirazda bulunuyor. Yapılan incelemede ise internette kullanıcının tuzağa düştüğü ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bu tür tuzağa en çok internete bilgisayarındaki modemle (çevirmeli ağ) bağlananların düştüğüne dikkat çekiyor. ADSL kullanıcılarını yüksek fatura tehlikesi beklemese de virüs bulaşabiliyor. Tuzağa düşmemenin en önemli kuralı ise tanımadığımız kişilerden gelen posta kutusunda yer alan linklere tıklamamak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious