"Sorgulama cezalandırmaya dönüşmemeli"

  • Giriş : 07.07.2008 / 15:03:00

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, gözetim altına alınan, tutuklanan ya da hüküm giymiş kişiler açısından sorgulama ve yargılama sürecinin bir cezalandırmaya dönüştürülmemesinin önemli olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TTB Merkez Konseyince yapılan yazılı açıklamada, Türkiye siyasi ortamın ''alevlendiği, ''toz duman içerisinde ayak izlerinin karıştığı'' günleri yaşadığını bildirdi.

TTB'nin, varlığı öncelikle demokratik ortamın ve hukukun işlerliğine bağlı bir meslek örgütü olduğunun vurgulandığı açıklamada, yaşanan gözaltı ve tutuklama süreçlerinde sağlık hakkı ile ilgili boyuta dikkat çekildi.

Herkesin insan olmaktan kaynaklanan yaşama hakkı ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek, bu amaçla sağlık hizmetlerine erişmek haklarının olduğu ifade edilen açıklamada, sağlık hakkının özellikle gözaltına alınanlar, tutuklananlar gibi kendi egemenlik haklarını kullanamayacak durumdaki kişiler için ise mutlaka güvence altında olması gerektiği belirtildi. Bunun güvencesinin de devlet olduğu kaydedilen açıklamada, "Türk Tabipleri Birliği ülkemizdeki tüm insanlarımızın, hiçbir ayrım gözetmeksizin koruyucu hizmetler, erken tanı, uygun tedavi ve rehabilitasyonu içeren sağlık hizmetlerine erişmesinin ülkemiz vatandaşı olmaktan kaynaklanan bir hak olduğunu ve bu hakkın herkese gerekebileceğini bir kez daha hatırlatır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*