Soros'tan dünyaya korkutan uyarı!

Soros'tan dünyaya korkutan uyarı!.10266
  • Giriş : 30.01.2009 / 09:17:00

Bankaların devletleşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Soros, "Gelişen ülkelere krizin etkisi çok büyük. Paketler istenen etkiyi oluşturamıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ekonominin toparlanması için canlandırma planlarının yetersiz olduğunu belirten Soros şunları söyledi: "Finansal sistemin çöküşünün bu boyuta ulaşacağını öngörmemiştim. Elbette, alınan önlemler ve canlandırma paketleri gerilemeyi yavaşlatacak, Ancak ekonomiyi toparlamak için atılması gereken başka adımlar da var. Bankalar yeniden sermayelendirilmeli, mortgage sistemi düzenlenmeli ve krizin uluslararası sonuçlarıyla ilgilenilmeli. Gelişen ülkelere krizin etkisi çok büyük ve bu konu henüz tartışılmıyor bile."

YARISI AÇIKLAR İÇİN KULLANILIYOR

700 milyar dolarlık kurtarmanın verimli kullanılmamasının, yeni Başkan Obama'nın işini daha da zorlaştırdığını kaydeden Soros şunları kaydetti: "700 milyar dolarlık kurtarma programı tanımına göre uygulansaydı işe yarardı. Para rastgele kullanıldı. Bankacılık sistemini kurtarmak için 1.5 trilyon dolar gerekli. Onlar da, orjinal plandan arta kalan 100 milyar doları alıp Fed'in sağlayacağı kaldıraçlı işlemlerle 1 trilyon dolara sahip olacak. Ancak, bu çabalar rahatlama sağlasa da kesin çözüm için yetersiz."Devletleşme kaçınılmaz

Para sihirbazı olarak tanımlanan Soros, kötü banka planının tersinin uygulanması gerektiğini belirterek, "Ben olsam sermayeyi iyi bankaya, kötü varlıkları kötü bankaya toplamam. Tersini yaparım. Bu iyi varlıkları yeniden sermayelendiririm. Hissedarların yetmediği noktada devlet işin içine girebilir. Diğer yandan, eninde sonunda eğer bankaların yeniden kredi vermesini istiyorsak, devletleşme kaçınılmaz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*