Sorun Kürtlerin değil sistemin!

  • Giriş : 29.01.2006 / 00:00:00

Özgür-Der'in düzenlediği panele katılan uzmanlar, ülke gündemine damgasını vuran 'Kürt meselesinin' Kürtlerin değil sistemin bir sorunu olduğunu ve bu durumun görmezlikten gelinmesinin gerilimin kaynağını oluşturduğunu vurguladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Panele Türkiye'nin dört bir tarafından katılan konunun uzmanları, 'Dünden Bugüne Kürt Sorunu', 'Kimlik Tartışması ve Kürt Sorunu', 'Bugünden Yarına Kürt Sorunu' ana başlıkları altında yaptıkları değerlendirmelerde Kürt sorununu bütün yönleriyle masaya yatırdı.

Konuyla ilgili kaleme aldığı kitaplarla tanınan yazar Mehmet Göktaş, ülke gündemine damgasını vuran Kürt meselesinin aslında sistemin bir sorunu olduğunu söyledi. Göktaş, Kürtlerin ümmetle, ümmetin de Kürtlerle bir sorunu olmadığını kaydetti. Mezopotamya coğrafyasında yaşayan Kürtlerin Türklerle bir sorun yaşamadığını ve en büyük birlikteliklerini Türklerle yaptıklarını anlatan Göktaş, "Türklerle Kürtlerin beraberlikleri Çaldıran ve Malazgirt savaşlarıyla devam etmiştir. Aslında Türklerin Türklerle olan problemi Kürtlerle olan probleminden daha büyüktür" dedi. Göktaş, ülkedeki sıkıntıların islamın kalplerden uzaklaşmasına paralel olarak artış gösterdiğini de söyledi.

PROBLEM SORUNU KABUL ETMEMEK

Türkiye'de 'Batıcılık' ve 'Çağdaşlık' adı altında insanlara dayatılan iki ayrı ideoloji olduğuna dikkat çeken Göktaş, bu dayatmayı 'Ümmet kumaşına sıkılmış kezzab'a benzetti. Göktaş şunları söyledi: "Dayatılan ideoloji yemeğimize dökülen cam kırıklarıdır. Bu çoğrafya ile bağdaşmaz. Dayatılan ideolojinin Kürt sorunu ile değil, coğrafya ile sorunu vardır. Bunu temizleme görevi öncelikle Türklere düşer."

Toplantıya katılan kapatılan Selam gazetesi yazarı Sabiha Ünlü de Türkiye'de Kürtlerin diğer kavimler gibi yok sayılma girişimlerine bağlı olarak, ortaya çıkan sorunun bugünlere ulaştığını söyledi. Sistemin Kürt halkını potansiyel tehlike olarak görmeye devam ettiğini kaydeden Ünlü, "Kürtler asimilasyon politikalarından büyük zarar gördü. Baskılar Dersim isyanına kadar devam etti. Sistem bu bölgelere yatırım yapmayarak, Kürt halkını cahil bıraktı"dedi. İHH Başkanı Bülent Yıldırım da ülkede var olan Kürt sorununun görmezlikten gelinemeyeceğini söyleyerek şöyle konuştu: "Türkiye'de Kürt meselesi kimlik meselesi haline geldi. İnsanların büyük bölümü bu sorunu kabul etmiyor. Sorun da aslında bundan kaynaklanıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious