Sorun olan bölgelerdeki su tahlilleri temiz çikti

  • Giriş : 01.12.2005 / 00:00:00

Malatya Belediye Baskani Cemal Akin, su tahlil sonuçlarinda sorun çikan iki bölgenin 28 Kasim tarihli raporlarinda sorunun giderildiginin anlasildigini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sözen, konuyu incelemek ve sorunu tespit ederek çözümüne katki saglamak amaciyla Malatya'da olduklarini kaydetti. Malatya'nin 5 ayri noktasindan 261 gün su numuneleri alinarak gerekli tahlillerin Halk Sagligi laboratuvarlarinda yapildigini belirterek, "Sularin içilebilir olduguna dair sürekli raporlar aliyoruz. Bu sekilde bir yilda bin 305 tahlil yaptirmis oluyoruz. Sorun tespit edildigi anda da ona müdahale ederek giderilmesi yoluna gidiyoruz." dedi.

Münevver Çesmesi ve Iskender Mahallesi Incirli Camiinin çesmelerinden alinan örneklerde kirlilik tespit edildigini hatirlatan baskan Akin, "Bu kirliligi tasiyan borularin bagli oldugu depo Inderesi deposudur. Bugün itibari ile oralardan alinan numülerde klor oraninin 0.35'e yükseldigini görüyoruz. 28 Kasim tarihli tahlil sonuçlari da saglam çikti." ifadelerini kullandi.

Malatya'nin tek kaynaktan beslendiginin altini çizen Akin, suyun Beydagi eteklerinden çiktiktan sonra günes yüzü görmeden Malatya'ya ve çesmelere kadar ulastigini kaydetti. Suyun damlama usulü ile klorlandigini ifade eden Akin, "Bu olaylardan evvel 0.5 ppm klor kullaniyorduk. Ancak musluklara gelinceye kadar buharlasma ile klor bazen 0.3 ve 0.2'ye kadar düsebiliyordu. Kanunun aradigi sartlarin altina düsünce biz bu eksiklikleri gideriyorduk. Bu olaylarin ardindan bu rakami 1 ppm'e çikardik." seklinde konustu.

Yapimi devam eden araç alt geçit ihalesinin içerisine yagmur suyu drenaj kanallarinin da koydurduklarini anlatan baskan Akin, sunlari söyledi: "Malatya'nin Hatunsuyu ve Çarmuzu mevkilerinde kirlenmis su ile sebzeler sulaniyor. Kis sebzeleri tüketilmeye baslandiginda Malatya'da buna bagli olarak hastaliklar hafif bir artis gösterir. Bunun önüne geçmek için ana kaynaktaki klor oranini 1 ppm'e çikardik."

Hastanelere yapilan müracaat sayilarinin yüksek olmasi ile ilgili olarak ise baskan Akin, su degerlendirmeyi yapti: "Bu psikolojik de olabilir. Hastanelere 5 binin üzerinde basvuran hasta oldugu belirtiliyor. Ancak bu hastalar birden fazla hastaneye basvurabildikleri için bu rakamlar gerçegi yansitmiyor. Daha düsük olacagini ümit ediyoruz. Konu alinan tedbirlerle kontrol altindadir. Yatarak tedavi gören hasta sayimiz 49." dedi.

Akin, konunun çözümü için kanalizasyon kanallari ile yagmur drenaj sularini tasiyan kanallari ayirma çalismalarinin son asamasina geldigini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious