Sorun terör değil bölücü ideolojidir!

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu: “Türkiye'nin sorunu terör değil bölücü ideolojidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Diyarbakır'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin olarak "Türkiye'nin temel sorunu terör değil bölücü ideolojidir. Bu sorunun çözümü için ABD ile ortak hareket etme prensibinde yanlışlık bulunmuyor. Ancak soruna günübirlik çözümlerle yaklaşılması noktasında problem var." dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Kayseri'de partisinin yeni il teşkilat binasını açtı. Açılış töreninin ardından gazetecilere açıklamalar yapan Erkan Mumcu, Diyarbakır'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırının ardından alevlenen terör tartışmalarına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Türkiye'nin yaşanan terör sorununu çözmek için önünde duran engelin bölücü ideoloji olduğuna işaret eden Mumcu, ülkenin temel probleminin terör değil bölücü düşünce olduğunu savundu. Terörün yapılacak küçük hamlelerle çözülebileceğini ifade eden Anavatan Partisi Lideri, "Mesele terörü durdurmak değildir. Mesele terörün kökünü kurutmaktır. Bölücü ideolojiyi yenmektir. Mesele ülke vatandaşlarının kardeşçe yaşayabileceği bir ortam oluşturmaktır. Güvenlik ve savunma terörü sadece belirli bir süre çözer. Ancak tamamen bitiremez. Önemli olan terörün arkasındaki bölücü ideolojiyi yenmektir. Türkiye'nin bu konudaki temel yanlışı terörü sadece şiddetten ibaret zannetmesidir." dedi.

Terör konusunda Türkiye'nin ABD ile işbirliği yapması konusunda da prensipte bir problemin bulunmadığını kaydeden Mumcu, "Ülkeler arasında terör konusunda işbirliği her zaman varolmuştur. Bu yüzden ABD ile işbirliği yapılmasında prensip olarak bir yanlışlık yoktur. Bununla birlikte bölgede önemli etkisi olan, özellikle Avrupa Birliği içinde PKK'ya destek sağlayanlarla diplomatik mücadelede önemli girdiler sağlanabilir. Ancak bu işbirliğinden şu ana kadar bize yansıyanlardan anladığımız kadarıyla terörle kapsamlı bir mücadele olarak görünmüyor. Bu konuda kuşkularım var. Yapılan işbirliği çalışmasının sadece halkla ilişkiler çalışmasından ibaret olduğu kanaatindeyim. Böyle bir çalışmayla terörü sadece 3-5 yıl durdurabilirsiniz. Bu da sorunun sadece buzdolabına kaldırılmasıdır. Yani günübirlik bir çalışma izlenimindeyim. Yani bir imaj düzeltme çalışmasına benziyor yapılan çalışmalar. Oysa başta da dediğim gibi Türkiye'nin sorunu terörden ibaret değildir bölücü ideolojinin bitirilmesi gerekir. Yani buna yönelik kapsamlı çalışmalar yapılması gerekir. Sorunun birçok yönden çözümü vardır. En basit örneğiyle ekonomik çözümü vardır. Bölgesel kalkınma hamleleriyle hayat şartları düzeltilebilir. Ve bölücü ideoloji sindirilebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious