Soruşturma 'darbeye' değil dergiye

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Nokta Dergisi açılan soruşturma ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nokta Dergisi bir açıklama yayınlayarak, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dergi hakkında başlatılan soruşturmanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı doğrultusunda açılan bir soruşturma değil, derginin yayımlandığı 29 Mart günü emekli Oramiral Özden Örnek'in talebi doğrultusunda başlatılan incelemenin yeni bir aşaması olduğunu dile getirdi.

Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş imzası ile yapılan açıklamada, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Nokta dergisinin 22. sayısıyla ilgili olarak devam eden soruşturma ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: "5 Nisan 2007 tarihli gazetelerde çıkan haberlerden de anlaşılabileceği gibi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Nokta dergisinin 22. sayısının kapağında yer alan '2004'te iki darbe atlatmışız' başlıklı haberle ilgili bir soruşturma başlatmıştır.
Avukatımızın bu sabah savcılıkla yaptığı görüşme sonucunda, soruşturmanın, derginin yayımlandığı 29 Mart günü emekli oramiral Özden Örnek'in talebi doğrultusunda başlatılan incelemenin yeni bir aşaması olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Örnek'in talebini dayandırdığı çok sayıda yasa maddesinden ikisi, Türk Ceza Kanunu'nun 318 ve 319. maddeleriyle ilgilidir. Bilindiği gibi bu maddeler "Halkı askerlikten soğutma" ve "Askerleri itaatsizliğe teşvik" suçlarını düzenlemektedir. Bütün bunlardan anlaşılabileceği gibi, savcılığın açtığı soruşturma, Başbakan Erdoğan'ın 'Darbe girişimi' iddialarının savcılıklar tarafından sorgulanması gerektiğine ilişkin açıklamasıyla ilgili değildir.

Biz, baştan beri belirttiğimiz gibi, asıl bu yönde bir soruşturmanın gereğine inanıyoruz. Bu yapılmadığı takdirde bazı suç girişimlerinin soruşturmadan azâde olduğu gibi bir kanının kamuoyunda yerleşmesi kaçınılmazdır".

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, konuyla ilgili olarak 9 Nisan Pazartesi günü Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious