Sosyal Bilimler Olimpiyatları'nda şampiyonlar belli oldu

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyat'ında dereceye giren öğrenciler düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

çalışmalar ortaya koyarak Türkiye'nin geleceği için umut oluşturduklarını söyledi.
Fatih Koleji tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı'nda dereceye giren öğrenciler Kaya Ramada Otel'de düzenlenen tören ile ödüllerini aldı. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen ve 70'in üzerinde öğrencinin projeleriyle katıldığı olimpiyatlarda genç bilimadamları başarıyı yakalamak için çalıştı. Takdim, Sahne Sanatları, İstatistik, Forum ve Proje alanlarında verilen ödüllerde ilköğretim sınıfı öğrencilerinin heyecanı dikkat çekti. Birer birer isimleri okunan ve sahneye çağrılan minik bilimadamları heyecanlarını gizleyemedi.

Törende Kahramanmaraş Rabia Arıkan İlöğretim Okulu öğrencilerinin sahneye koydukları 'Yeryüzü Mirasçıları' adlı oyun davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Oyunun ardından merakla beklenen ödül törenine geçildi. Olimpiyatlarda Proje alanında Batman 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Yusuf Binay 1. oldu. Takdim alanında İzmir Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu'ndan Sacide Kaş birinciliği kazanırken, Forum alanında birinciliği Ordu Özel Dolunay İlköğretim Okulu'ndan Ayşegül Sema Şen kazandı. Sahne Sanatları dalında birinciliği grup halinde olimpiyatlara katılan İzmir Yamanlar Özyurt İlöğretim Okulu öğrencileri kazandı. İstatistik alanında ise birincilik ödülü yine İzmir Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu öğrencisi Beril Beliz Derman'ın oldu.

Öğrenciler isimlerinin okunması sırasında yarışmada dereceye girmiş olmaktan dolayı sevgi gösterilerinde bulunurken öğretmenler ve veliler de öğrencilerin sevinçlerini paylaştı. Bazı öğrencilerin ödüllerini almaya gelirken heyecandan ağladıkları gözlenirken özellikle Sahne Sanatları alanında yarışan öğrencilerin kıyafetleri katılanların ilgisini çekti.

Törende birinci olanlara ödülleri Galatasaray Spor Kulubü eski futbolcularından İsmail Demiriz, Uğur Tütüneker ve Arif Erdem tarafından verildi. Eski milli futbolcular öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törende öğrencilere ödül veren ve bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bu tip organizasyonların Türkiye'nin geleceği için çok büyük önemi olduğunu belirtti. Milli geliri yüksek olan ülkelere bakıldığında bilim ve teknolojiye yatırım yapıldığını ve bu yüzden gelişmenin yakalandığını kaydeden Şahin, bilim ve teknolojideki açığımızın bu şekilde kapatılabileceğini belirtti. Türkiye'nin eğitim sorunuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Şahin, "Hükümet olarak Türkiye'nin eğitim sorununu çözmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bunun için son 3 yıldır genel bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırıyoruz." şeklinde konuştu.

Törene katılan Galatasaraylı eski milli futbolcular Uğur Tütüneker ve İsmail Demiriz de törene katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ve eğitim çalışmalarını desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Süper Lig'deki şampiyonluk yarışı konusunda da değerlendirmede bulunan eski futbolcular, sonuç hakkında konuşmak için erken olduğunu ifade ettiler.

Ödül törenine Bakan Şahin'in yanısıra ünlü sunucu İkbal Gürpınar, Gazeteci Oğuz Haksever de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious