Sosyal devlet olma yolunda ilerliyoruz!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her vatandaşa insanca yaşayabilmesi için gerekli olan asgari seviyeyi sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Sosyal devletin ne demek olduğunu bizim iktidarımıza kadar tam olarak bu ülkede iktidara gelenler halkına yaşatmamış, anlatmamıştır. Devletin anayasal yükümlülüğü yıllarca gereği gibi yerine getirilmemiştir. Bu anlayışı değiştirmek için bugüne kadar çok çalıştık. Aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Başakşehir'de yaptırılan İkitelli Spor Kompleksi, Fatih Sultan Mehmet ve Akşemsettin ilköğretim okullarının toplu açılışıyla Başakşehir 5. Etap 1. Kısım 95 metrekarelik konutların anahtar teslim törenine katıldı.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Başakşehir'in kurulması ile ilgili gelen eleştirileri hatırlattı. Erdoğan, "Sene 1994. Şu İkitelli'de, buralardan ne kervan geçer, ne kuş yaşardı. Buralarda temel attığımız zaman, 'bunlar nasıl satılacak' diye dalga geçildi. 17 bin konut o zaman 4 yıl içinde bitirildi. Burada modern bir şehir meydana geldi" dedi.

Başakşehir'de yapımı tamamlanan İkitelli Spor Kompleksindeki açılış töreninde de bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, sosyal devletin önemini anlattı. Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir hukuk devleti olduğunu anlatan Erdoğan, sosyal devletin vatandaşlarını insana yaraşır şekilde yaşamasını teminat altına alan bir devlet olduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Sosyal devletin ne demek olduğunu bizim iktidarımıza kadar tam olarak bu ülkede iktidara gelenler halkına yaşatmamış, anlatmamıştır. Devletin anayasal yükümlülüğü yıllarca gereği gibi yerine getirilmemiştir. Bu anlayışı değiştirmek için bugüne kadar çok çalıştık. Aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Onun için ben bu önümüzdeki süreci Türkiye'nin uzun yıllardır her alanda ihtiyaç duyduğu bir sosyal restorasyon dönemi olarak değerlendiriyorum. Bizim sosyal politikadan anladığımız, her vatandaşımızın insanca yaşayabilmesi için gerekli olan asgari seviyeyi sağlamaktır. Bunun için barınma, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlara yönelik tüm düzenlemeleri yaptık." diye konuştu.

Başakşehir'in KİPTAŞ tarafından kendi belediye başkanlığı döneminde yapımına başlandığına işaret eden Erdoğan, bazı kesimlerden eleştiriler aldıklarını anlattı. Erdoğan, ''Sene 1994. Şu İkitelli'de, buralardan ne kervan geçer, ne kuş yaşardı. Buralarda temel attığımız zaman, 'bunlar nasıl satılacak' diye dalga geçildi. 17 bin konut o zaman 4 yıl içinde bitirildi. Burada modern bir şehir meydana geldi'' ifadelerini kullandı.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "1994 yılında Recep Tayip Erdoğan'ın belediye başkanıyken koyduğu 50 bin adetlik konut hedefinin 34 binini gerçekleştirdik. İstanbul Hadımköy'de bin 300 konutluk yeni bir projeye başlıyoruz. Bu konutları ayda 440 YTL taksitle satacağız. Kiradan ucuz fiyatla vatandaş ev sahibi olacak ve anahtarını 18 ayda teslim alacak."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 95 metre karelik 432 konut sahibinden sembolik olarak 14'üne anahtarlarını teslim etti. Erdoğan, daha sonra Esenler Başakşehir Devlet Hastanesi'ni gezdi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akşemsettin İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious