Sosyal Güvenlik Kurumu yine soyuldu

Sosyal Güvenlik Kurumu yine soyuldu.10933
  • Giriş : 10.10.2008 / 20:29:00

14 yıllık memur, SGK'yı tam 45 bin YTL soydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu muhasebesinde görev yapan 14 yıllık memur H.G. , erkek arkadaşı İ.E.'nin yönlendirmesiyle, kurum hesabından 'prim iadesi' adı altında 45 bin YTL'yi İ.E.'nin 4 arkadaşının hesaplarına havale etti. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu'nda iki ay önce bazı kişilerin hesaplarına sigorta prim iadeleri yatırıldığı anlaşılınca kurum bünyesinde araştırma yapıldı. Kurumun muhasebe servisinde çalışan 36 yaşındaki H.G.'nın bilgisayarından bazı kişilerin banka hesaplarına toplam 45 bin YTL prim iadesi olarak para havale edildiği tespit edildi.

Konunun Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmesi üzerine Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan H.G., erkek arkadaşı 38 yaşındaki İ.E.ve onun arkadaşı G. B. ile hesaplarına havale yapılan A.S. ve T.B. sorgulandı. Ancak daha sonra 5 kişi Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı üzerine serbest bırakıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda, olay sonrası müfettiş ve uzman kişiler tarafından yapılan incelemede, para miktarı ve olaya karışan kişi sayısının artabileceği düşünülünce Cumhuriyet Savcılığı olayda adı geçen 5 kişinin yeniden gözaltına alınmaları yönünde talimat verdi. SGK memuru H.G., erkek arkadaşı İ.E. ve arkadaşı Gökçe B. 'zimmet ve dolandırıcılık' suçundan Adliye'ye sevk edilirken, A.S. ve T.B. serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen H.G., İ.E., G.B. tutuklanarak Ferizli Cezaevi'ne gönderildi.

Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Kenan Tandoğan olayla ilgili olarak açıklama yapmalarının soruşturma sürdüğü için sözkonusu olamayacağını belirterek, “Olay yargıda. Bir kadın memurumuzla ilgili iddialar var. Şu an için prim iadeleri olarak 45 bin YTL'lik paranın 4 ayrı kişinin hesabına gönderildiğini belirledik. Bu rakam artabilir de. Daha sonra açıklama yapacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*