Sosyal Güvenlik Kurumu'na rekor başvuru

Sosyal Güvenlik Kurumu'na rekor başvuru.10933
  • Giriş : 30.04.2008 / 15:54:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bursa İl Müdürü Ali Gencer, sadece dün Mart ayındaki başvurunun yaklaşık 2.5 katı başvurunun yapıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gencer, yaptığı açıklamada, yarından itibaren yapılacak işe giriş kayıtlarının yeni Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında değerlendirileceğini dikkate alan çoğu vatandaşın, son günlerde işe giriş kaydı yaptırmak için SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduklarını belirtti.

İşe giriş yaptıranlar arasında 18 yaşından büyükler olduğu gibi çok sayıda küçük çocuğun da bulunduğunu anlatan Gencer, gerek 506 sayılı yasada gerekse yeni çıkan yasada, çalıştırma yaşıyla ilgili bir hüküm olmadığı için vatandaşların sigortalı olarak çocuklarının girişini yaptırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gencer, yasanın esas odak noktasının bir iş yerinde bilfiil, ücret karşılığında çalışılması olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Yani bir iş yerine bağımlı olarak bir işin yapılması gerekir. Yani sigortalı göstermek diye bir şey olmaz. Bazı kesimler bu konuda bilgi sahibi değil. Fiilen çalışan, o iş yerinde sigortalı olur. Sigortalının tarifi nedir? Bir iş yerinde bilfiil ücret karşılığında çalışan kişidir. Müdürlüğümüze dün yaklaşık 9 bin 500 kişi başvuruda bulundu. Mart ayında 3 bin 600 civarında kişinin işe giriş yaptığı dikkate alınırsa bu rakamın ne kadar büyük olduğu ortaya çıkıyor. Bu ay kurumumuza 25 bin civarında işe giriş olması bekleniyor. Aslında bilfiil çalışanlar bugüne kadar sigortalı yapılmış olsaydı 2008 mart ayındaki girişle bu ay yapılan giriş arasında bu kadar fark olmazdı.''

İşe giriş yapanların hepsinin aynı gün denetime tabii tutulmasının mümkün olmadığını anlatan Gencer, Genel Müdürlüğün talimatı çerçevesinde, ilk etapta işe giriş yapanlardan 15 yaşından küçük olanların, fiilen çalışıp çalışmadıklarının tespit edileceğini kaydederek, ''Şayet çalışmaları fiili değilse, bazı kıstaslar uygulanacak. Sigortalı gösterilen kişi fiilen çalışmıyorsa işveren veya işveren vekiline 500 YTL ceza kesilecek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious