Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan uyarı.10933
  • Giriş : 12.04.2008 / 00:09:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 08:10:32

Sosyal güvenlik yasa tasarısının getireceği hak kaybından çocuklarını korumak isteyen ebeveynler harekete geçerken, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı tarafından, çocukların sigortalı yapılmasıyla ilgili olarak, ''Sigortalı sayılabilmenin ön koşulu, iş ilişkisinin hizmet akdine dayanması ve hizmet akdinin, çalıştırana yüklediği edimin işverene ait işyerinde görülmesi, diğer bir ifadeyle çalışmanın fiili olarak yerine getirilmiş olmasına bağlıdır'' denildi.

SGK Başkanlığı, son günlerde medyada yer alan çocuk sigortalı bildirimlerine ilişkin haberlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ''Gerek 506 sayılı kanunda, gerekse 5510 sayılı kanunda sigortalı olarak çalışmaya başlanılacak asgari bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte, sigortalı sayılabilmenin ön koşulu iş ilişkisinin hizmet akdine dayanması ve hizmet akdinin çalıştırana yüklediği edimin işverene ait işyerinde görülmesi, diğer bir ifadeyle çalışmanın fiili olarak yerine getirilmiş olmasına bağlıdır'' denildi.

Çalışma ilişkilerini düzenleyen 4857 sayılı İş Kanununda, 14 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasaklandığı, ancak 14 yaşını
doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocukların, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilecekleri belirtilen açıklamada, bu şekilde çalıştırılacak 18 yaşından küçük çocukların işe alınmalarından önce sağlık kuruluşlarına muayene ettirilerek işin niteliğine ve şartlarına göre vücut yapılarının dayanıklı olduğunun raporla belirlenmesi gerektiği kaydedildi. Bu yasaklara uymayan işverenler için ise idari para cezası uygulandığına işaret edildi.

Açıklamada, şunlara dikkat çekildi:''Kimi vatandaşlarımızca özellikle yaşlılık aylığına hak kazanılmasına ilişkin yapılan değişiklikten etkilenmemek amacıyla muvazaalı (anlaşmalı) bir şekilde çocukları adına sigortalı işe giriş bildirgesi verilerek tescil yaptırmak istedikleri görülmektedir. Bu şekilde bildirimi yapılan çalışmaların araştırılması neticesinde fiili bir çalışmaya dayanmayan hizmetlerin iptal edilmesi gerekmekte olup, yapılan bildirimlerin fiili çalışma ilişkisine dayanıp dayanmadığının araştırılması yönünde her zaman olduğu gibi il müdürlüklerine gerekli talimat verilmiştir.''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarının bu yıl içinde ''bir kazaya uğramadan'' yürürlüğe girmesini umduğunu belirterek, ''Böylece Türkiye, uzun yıllardır tartıştığı sosyal güvenlik reformu konusuna noktayı koymuş olur'' dedi.

Çelik, Denizli Valisi Hasan Canpolat'ı ziyaretinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizli ziyareti süresince sivil toplum kuruluşlarıyla biraraya gelme fırsatı bulduklarını, görüşmeler kapsamında mevcut sorunların tespit edilmesi yönünde önemli adımlar atıldığını belirtti.

TASARIDA SON DURUM

Bakan Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarıda gelinen son durumla ilgili soru üzerine, tasarının görüşmelerinin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulunda tamamlanacağını belirtti.

Söz konusu yasanın, bu yıl içinde kademeli olarak yürürlüğe girmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Çelik, ''Umarım, bu yıl içinde bir kazaya
uğramadan yasa yürürlüğe girer. Türkiye, uzun yıllardır tartıştığı sosyal güvenlik reformu konusuna noktayı koymuş olur. Çabalarımız bu istikamette'' diye konuştu.

''76 TANE 0-5 YAŞ ARASI BEBEĞİN SİSTEME DAHİL EDİLDİĞİNİ GÖRDÜK'

Tasarının yürürlüğe girmesinden önce, özellikle reklam ajansları aracılığıyla bebek ve çocukların sosyal güvenlik sistemine dahil
edilmesine ilişkin soruya da Bakan Çelik, şu yanıtı verdi.

''Sosyal güvenlik konusu, önemli bir konu. Gündeme gelmesinden rahatsız değiliz. Bunun cımbızlanarak, belli bölümlerinin alınıp, olumsuz yön oluşturma çabalarını doğru bulmuyoruz. Bebeklerle ilgili birçok yayın yapıldı. Baktığımızda 76 tane 0-5 yaş arası bebeğin sisteme dahil edildiğini gördük. 70 milyonluk bir ülkede, 76 tane bebeğin sisteme dahil edilmesi çok da büyük bir olay değildir. Belki de gerçekten olması gerektiği için sisteme dahil olmuş olabilirler. Ama bu rakam 76 bin gibi gösterilirse kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş oluruz. İş Kanunu '14 yaşın altındaki çocuklar çalıştırılamaz' kuralını koymuş. Bu anlamda kanun çerçevesinden bakarsanız 14 yaş altının çalışmaması gerekiyor. Ama eğer çalışması söz konusu ise onların nerede, nasıl, ne şekilde, hangi şartlarda çalıştığı da son derece önemli.''

Yürürlükte olan yasanın, sisteme giren bir kişinin 60 yaşında emekli olmasını gerekli kıldığını, hazırlanan yasa tasarısı yürürlüğe girdikten sonra işe başlayanların da 60 yaşında emekli olacağını anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Paniğe gerek yok. Sosyal güvenlik açısından bakarsak, bize prim ödeyenlerin sayısının artmasından memnun oluruz. Bizim için mahzur teşkil etmiyor. Fakat çalışmadığı halde çalışmış gibi görünenlerle ilgili çok seri incelemeler yapılacak. Orada mağduriyete düşmemeleri gerekiyor. Fiili olarak çalışmayanların çalışmış gibi gösterilmeleri durumunda sigortalılıkları iptal edilebileceği gibi ayrıca ödedikleri primleri kendilerine geri ödenmeyecek. Bu konuya dikkat etsinler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious