Sosyal güvenlik reformu ertelendi

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Reformuna ilişkin yasanın yürürlük tarihinin 2008 yılı başına erteleneceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu,Türk-İş’e bağlı Koop-İş sendikasının Tes-İş toplantı salonunda yapılacak genel kuruluna gelişinde basın mensuplarının Sosyal Güvenlik Reformu’na ilişkin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararıyla birlikte Sosyal Güvenlik Reformu üzerinde bazı değişikliklerin yapılmasının ’’kaçınılmaz hale geldiğini’’ belirten Başesgioğlu, bu nedenle Sosyal Güvenlik Reformu’nun yürürlük tarihini 6 ay ertelemek durumunda kaldıklarını hatırlattı.

Başesgioğlu, yaptıkları değerlendirmeler neticesinde parlamentonun yasama ’’takviminin çok sıkışık olması nedeniyle kapsamlı bir değişikliği yasalaştırma imkanının görülmediğini’’ belirterek, şunları söyledi:

’’Dolayısıyla revize sosyal güvenlik yasamızın 2008 yılında yürürlüğe girmesi daha makul bir alternatif olarak karşımıza çıktı. Bu sebeple yeni

parlamentonun ilk açılışıyla birlikte değiştirilmiş yasa tasarımızı parlamentoya sunmayı hedefliyoruz. Ancak bu zamana kadar reform üzerindeki çalışmalar yapılacak.

Anayasa Mahkememizin iptal gerekçeleri dikkate alınarak mümkün olan en geniş uzlaşmayla bu yeni parametreleri tekrar hayata geçirmek istiyoruz. Biz Bakanlık olarak çalışacağız, bürokratlarımız çalışacak. Bu arada, sosyal taraflarla yasa tasarısının yeni halini tartışacağız. Yeni parlamentonun açılışıyla beraber değişiklik yapılan tasarıyı parlamentoya sunacağız. Bu takvim, haliyle bir ertelemeyi beraberinde getiriyor. 2008 yılı başına bu yürürlük tarihi ertelenecek.’’

Başesgioğlu, bu görüşlerini Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu’na getirip kurul üyeleriyle paylaşacaklarını ifade ederek, bu konudaki mutabakatın sağlanmasıyla 1 maddelik erteleme yasasıyla Sosyal Güvenlik Reformu’nun yürürlük tarihini 2008 yılı başına erteleyeceklerini kaydetti.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında, sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında birleştirilmesi ve sağlık sigortasına ilişkin düzenlemeler getiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun bazı maddelerinin yürürlüğü Anayasa Mahkemesi’nce durdurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yanı sıra CHP’nin de başvurusu inceleyen Anayasa Mahkemesi heyeti, 15 Aralık 2006’da açıklanan kararı, yasanın ’’kamu çalışanlarına ilişkin bölümlerinin ayrı bir düzenlemede ele alınması’’ gerekçesine dayandırılmıştı.

Bu gelişme üzerine 1 Ocak 2007’den itibaren uygulanması öngörülen yasanın yürürlük tarihi 1 Temmuz 2007 tarihine ertelenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious