Sosyal Güvenlik Reformu haftaya görüşülecek

Sosyal Güvenlik Reformu haftaya görüşülecek.8490
  • Giriş : 21.02.2008 / 13:16:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarının gelecek hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çelik, tasarının 26 Şubat Salı günü Komisyon'da görüşüleceğini bildirdi.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun 1 Haziran olarak öngörülen yürürlük tarihinin 1 Eylül'e ertelenip ertelenmediğinin sorulması üzerine Çelik, alt komisyonda çalışmaların tamamlandığını ancak son şeklinin henüz kendilerine iletilmediğini söyledi.

Çelik, "Tarihlerle ilgili net bir şey söylemeyi şu anda doğru bulmuyorum. Yasa bildiğiniz gibi 1'inci ayda TBMM'den geçecekti. O çerçevede ikincil mevzuatın ve bilgisayar programının alt yapısıyla ilgili bir çalışmanın hesabını yapmıştık. Altı aylık bir süre gerekliydi. Şimdi yasanın TBMM'den geçme sürecinde bir gecikme olduğu, 1-1.5 aylık bir sarkma olduğu için bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

İkincil mevzuatla ve alt yapıyla ilgili sorunları değerlendirmeye devam ettiklerini belirten Çelik, "Meclis görüşmelerinde de Plan ve Bütçe Komisyon görüşmelerinde de tarihle ilgili değişmeler olabilir. O yüzden ayrı bir tarih veremiyorum" diye konuştu.

Çelik, tasarıda milletvekillerinin özlük haklarıyla ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağı sorusuna da "Milletvekillerinin temsil tazminatı hakkı var. Bu Anayasada da var. Ben buna sıcak bakıyorum. Çünkü faal olarak milletvekili olan bir kişi, bunu yargıya götürse haklı bulunabilir" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious