Sosyal Güvenlik Reformu ile emekli maaşları düşüyor mu?

Sosyal Güvenlik Reformu ile emekli maaşları düşüyor mu? .10258
  • Giriş : 06.11.2007 / 10:08:00

Hükümet, Sosyal Güvenlik Reformu ile 'alt sınır maaşı' uygulamasını kaldırmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarı böyle yasalaşırsa SSK emeklilerinin çok büyük bir bölümünün maaşları sosyal ödemeleriyle birlikte 547 YTL'den 300 YTL seviyesine düşecek. Buna karşın getirilecek yeni bir düzenlemeyle eski milletvekillerine emekli olmadan ayda 1450 YTL'lik maaş bağlanacak.

Hükümet, Anayasa Mahkemesi'nden döndüğü için yeniden düzenlediği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nda, IMF'nin de istekleri doğrultusunda "gider düşürücü" önlemler aldı. Bu önlemlerden bir tanesi de, halen uygulamada olan "alt sınır aylığı" nın Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklileri için kaldırılması oldu.

Yeni tasarı ile "alt sınır aylığı" düzenlemesi kaldırılınca, bugünkü asgari ücret üzerinden yapılacak hesaplamaya göre 521 YTL olan en düşük aylık maaş, kademeli olarak tam aylıkta 292 YTL'ye, yaş haddinden emekli olanlara yönelik kısmi aylıkta ise 174 YTL'ye kadar düşebilecek.

SSK'de mevcut yasaya göre, emekli aylığının hesaplanmasında ortaya çıkan rakam, ayrıca hesaplanan ve bir emeklinin geçinebileceği asgari miktarı belirleyen "taban aylıktan" daha düşükse söz konusu emeklinin geçinebilmesinin sağlanabilmesi için alacağı maaş, taban aylık seviyesine çıkarılıyor.

Buna göre normalde asgari ücretten, bir başka deyişle taban üzerinden prim ödeyip emekliliğini dolduranların maaşı, en düşüğü 292 YTL olmak üzere çoğunlukla 300-350 YTL arasında çıkıyor. Ancak Eylül 2007 itibarıyla sosyal ödemeler hariç taban aylığı 521 YTL. Sosyal ödemeler ile birlikte bu rakam 547.37 YTL.

Dolayısıyla taban üzerinden prim ödediğı için normalde maaşı 300 YTL civarında olması gereken emekliler de dahil olmak üzere, emekli olan herkese en az 547.37 YTL maaş bağlanıyor.

Serbest Yeminli Mali Müşavir Ekrem Sarısu , taban aylık uygulamasının mantığının "bir insanın geçinebileceği asgari bir miktarı bu insana vermek" olduğunu belirterek "Özel sektör çoğunlukla çalışanlarının sigortasını asgari ücretten gösterdiği için emekli olanların çok büyük bölümüne alt sınır aylığından aylık bağlanıyor. Taban aylık, düşük gelirlilerin aylığını yükseltiyor. Eğer hükümet bunu da kaldırırsa insanlara emekli aylığı olarak hiç geçinemeyecekleri bir tutar verecekler" dedi.
Milletvekilleri ise avantajlı

Yeni tasarıda yapılan bir başka düzenlemeyle ise TBMM üyeliği sona eren milletvekillerinden emekli aylığına hak kazanamayanlara, emekli aylığı bağlanana kadar çalışmamaları şartı ile 1450 YTL aylık ödenecek.

Milletvekilleri ise iki yılı doldurduklarında, emeklilik koşullarını taşıyorlarsa, önce olduğu gibi, hem 3 bin YTL olan emekli aylığını hem de 8 bin 500 YTL olan milletvekili aylığını aynı anda alabilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious