Sosyal Güvenlik reforumuna muhalefet tepkisi

Sosyal Güvenlik reforumuna muhalefet tepkisi.10929
  • Giriş : 26.02.2008 / 21:14:00

TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarı üzerinde söz alan CHP'li ve DTP'li vekiller tasarıya sert eleştirilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, kadınların, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarıda, hak kayıpları nedeniyle iş yaşamından çekilebileceğini belirterek, ''Bu tasarı, kadınlar için eve dönüş tasarısıdır'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarı üzerinde söz alan Kışanak, tasarının, sosyal devlet olma anlayışıyla çeliştiğini savundu. Tasarıda, kadınlara tanınan haklarda geriye gidiş olduğunu ifade eden Kışanak, bu nedenle kadınların iş yaşamından çekilmeyi düşünebileceğini kaydetti. Kışanak, tasarıyla kadınlara ''Çalışma evine dön'' denildiğini iddia ederek, ''Bu tasarı, kadınlar için eve dönüş tasarısıdır'' dedi.

''KOOPERATİF ÜYESİ BİLE...''

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de tasarıda, Anayasa Mahkemesinin iptal kararına aykırı noktalar bulunduğunu belirterek, ''Bunu, 3. kez konuşmak durumunda kalmayalım'' diye konuştu.

Memurları, daha fazla emekli maaşı verildiği için imtiyazlı, ''Bir eli yağda bir eli balda'' gibi göstermenin doğru olmadığını ifade eden Özyürek, ''Memur emeklileri, biraz daha fazla ücret alıyorlar. Ama biz bunun, BAĞ-KUR'luların düzeyine indirilmesini değil, Bağ-KUR'luların memurların düzeyine çıkarılmasını istiyoruz. Sefalette değil, refahta ve zenginlikte eşitliği savunuyoruz'' dedi.

Hiçbir kesimin, tasarıyla ilgili ''Bana daha fazla imkan tanıyor'' demediğini, ''Var olan haklarımdan geriye gidiş olacak mı'' endişesi taşıdığını belirten Özyürek, mevcut hakların kaybedilmemesini, yeni haklar verilmesini, bu verilirken de sistemin açıklarının dikkate alınmasını istedi.

Özyürek, bazı meslek gruplarında fiili hizmet zammının kaldırıldığını, emzirme ödeneğinin düşürüldüğünü anımsatarak, bunların, kazanılmış haklardan geriye gidiş olduğunu kaydetti. Bir kooperatif üyesinin bile, aidat borcunu ödemediğinde kooperatiften çıkarılmadığını dile getiren Özyürek, ancak BAĞ-KUR'luların, prim borcunu ödemediği için sosyal yardımlardan mahrum bırakıldığını bildirdi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da tasarının yasalaşması halinde, sistemin daha da karmaşık hale geleceğini ifade etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanvekili, AK Parti Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, tasarının tümü üzerindeki görüşmelere yarın devam edileceğini belirterek, komisyon toplantısını sonlandırdı.

Toplantının ardından Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü. İpekçi, gazetecilerin yıpranma hakkının yeniden tasarıya eklenmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious