Sosyal güvenlik yasasında 5 ana konu görüşüldü

  • Giriş : 12.03.2008 / 15:09:00

Bakan Faruk Çelik, sosyal güvenlik yasası ile ilgili olarak sorunların aşıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş ile yaptıkları son değerlendirmede 5 ana konunun önlerine geldiğini belirterek, ''Bunun hemen hemen 4'ünde anlaştık gibi... Bir sorun yok'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, bir gazetecinin, ''Sayın Başbakan sosyal güvenlikle ilgili, 'sendikalar yalan söylüyor' imasında bulundu. Siz de Sayın Başbakan ile aynı görüşte misiniz?'' sorusu üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın, ''yasayı okumadan konuşanları, yanlış bilgi verenleri'' yalancılıkla itham ettiğini belirten Çelik, Erdoğan'ın çizdiği çerçevedeki görüşlerine katıldığını ifade etti. Çelik, şunları kaydetti:

''Yasayı okumamışsanız, yasa konusunda sağlıklı bilgi sahibi değilseniz, elinize kalemi alıp rastgele hesaplar yapıyorsanız, milleti ve kamuoyunu bu kadar önemli bir yasayla ilgili yanlış bilgilendirme cüretini gösteriyorsanız, bu yalancılıktır. Bu, yapılabilecek en büyük kötülüktür.''

Sendikalarla görüşmelerinin devam edeceğini, bugün de bir araya gelme ihtimalleri bulunduğunu belirten Çelik, Türk-İş'le yaptıkları değerlendirmeye ilişkin şunları söyledi:

''Türk-İş ile yaptığımız son değerlendirmede 5 ana konu önümüze geldi. Bunun hemen hemen 4'ünde anlaştık gibi... Bir sorun yok. Bir konuyla ilgili ise psikolojik bir sorun var. Yani kademeli prim gün sayısıyla ilgili. Bence yasa iyi irdelenirse, prim gün sayısının ne anlam ifade ettiği çok daha iyi ortaya çıkar.''

Çelik, yasanın eksiğini, gediğini giderme konusunda birlikte çalışmaya her zaman hazır olduklarını vurgulayarak, alınganlık gösterenlerin haksız bağlantılar kurduklarını savundu.

Bakan Çelik, Emek Platformu'nun eylemlerine ilişkin bir soru üzerine, prime esas kazanç hemen hemen tümden değerlendirmeye alındığı için kamu çalışanlarının bir kaybının söz konusu olmadığını söyledi. Çelik, ''Kamu çalışanı 'yürüyeceğiz, işi yavaşlatacağız' diyor. Ne diye yavaşlatıyor, neyi öğrendik de neyin karşısına çıkıyor?'' diye konuştu.

Çelik, diğer sigortalılarla ilgili de bir kitapçık hazırlayarak, yasanın getirdiklerini anlaşılabilir bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Çelik, ''Sendikalara yönelik başlatılan denetimin Sosyal Güvenlik Yasası'yla bir ilgisi var mı?'' sorusu üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Sendikal hayatın güçlenmesi ve örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma konusunda mücadele edeceklerini belirten Çelik, örgütlü toplumun, kayıt dışının en önemli çözümü olduğuna inandıklarını kaydetti. Çelik, şöyle konuştu:

''Sendikalar, bizim bindiğimiz daldır. Onların ortadan kalkması, onların zayıflaması, bizi memnun etmez, bizi üzer.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious