Sosyal güvenlikte 70 yıllık rehabilite

Sosyal güvenlikte 70 yıllık rehabilite.12509
  • Giriş : 01.03.2008 / 21:06:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Türkiye, sosyal güvenlik sistemini 70 yıllık süre içinde rehabilite ediyor. Açıklarını kapatıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Akademisinde, ''Sosyal Güvenlik Reformu ve İstikrar Paketi'' konulu bir konuşma yapan Çelik, kamuda mevcut çalışanların getirilecek yasadan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini, yasa yürürlüğe girdikten sonra kamuda çalışacak olanların yeni yasaya tabi olacağını söyledi.

Çelik, SSK ve Bağ-Kur'luların bugüne kadarki haklarının güvence altında olduğunu vurgulayarak, bundan sonraki çalışmalarının mevcut yasaya tabi olacağını ifade etti.

Bakan Çelik, SSK ve Bağ-Kur'da mevcut çalışanların tümünün, şu andaki yasalar ne avantaj ve dezavantaj sağlıyorsa o çerçevede, yasa yürürlüğe girdikten sonra ise yeni yasa çerçevesinde muamele göreceklerini kaydetti.

Yeni yasanın getirdiği hususlara dikkati çeken Çelik, kazançların tamamına yakınından prim alınacağını, yani çalışanın ne kadar kazancı varsa o kadar prim ödeyeceğini, ne kadar prim ödediyse o kadar emekli maaşı alacağını aktardı.

Çelik, tüm kazançların güncel ortalamasına göre emekli aylığı bağlanacağına işaret etti. Gelişme hızının yüzde 30'nu emekli aylıklarına yansıtacaklarını kaydeden Çelik, bu şekilde emekli aylıklarını enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi.

Bakan Çelik, tüm emekli hak sahipleri ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olanlar, vatansızlar, sığınmacılar, 18 yaş altındaki vatandaşlar, olimpiyat şampiyonları, köy korucuları ve işsizlik ödeneği alanların genel sağlık sigortası kapsamında olduğunu belirterek, bu yasa yürürlüğe girdiğinde genel sağlık sigortası kapsamında olmayan vatandaş kalmayacağını söyledi.

''9 bin prim günü işçi için fazla değil mi?'' sorusunun kendisine sürekli sorulduğunu belirterek, bunun kademeli uygulanacağını kaydeden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda yasa yürürlüğe girer, bir vatandaş 2009'da işe başlarsa, bunun emekli prim gün sayısı 7 bin 100 olacak, 9 bin değil. 2010'da işe girerse 7 bin 200, 2011'de 7 bin 300, 2015'te 7 bin 700, 2020'de 8 bin, 2028'de başlarsa eğer 9 bin prim günü istenecek. O da 2054'te emekli olacak demektir. 50 yıl sonrasından bahsediyoruz. Ve bugünkü sistemimizde yarını görebiliyor musunuz? Yarını görüyoruz.

Batak. Bu bahsettiğim sistemde neyi görüyoruz? 2050, 2060 ve 2070 projeksiyonlarına göre bu yasa tasarısını hazırladık. 2075'i görerek, bugünden hareket ediyoruz. Ne faydası olacak? Dışardan ve içerden bakan, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyenlerin bakışı değişecek. Türkiye, sosyal güvenlik sistemini 70 yıllık süre içinde rehabilite ediyor. Açıklarını kapatıyor.''

Bakan Çelik, emeklilik yaşının 65 olmasına ilişkin düzenlemenin şu an çalışanların hiçbirini ilgilendirmediğini söyledi.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı çalışanların şu anda mevcut sistem çerçevesinde emekli olacağını belirten Çelik, 2048 yılında emekli olacak kişilerden 65 yaşın sorulacağını ve bu düzenlemede siyasi bir beklenti olmadığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious