Sosyal sigorta işlemlerinde değişiklik

Sosyal sigorta işlemlerinde değişiklik .12533
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:29:00

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan yönetmelikle bazı sosyal sigorta işlemlerinde değişikliğe gidildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak, 1 Ekimden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, durum değişikliği veya ölüm halinde sigortalı ve hak sahiplerine, durum değişikliği veya ölüm tarihine ait olarak ödeme döneminde peşin verilen gelir ve aylıklar geri alınmayacak.

Sigortalının prime esas kazancıyla ilgili beyanı, beyanın yapıldığı tarihteki aydan başlanılarak dikkate alınacak ve değiştirilmediği sürece sonraki aylar için de yapılmış sayılacak. Beyana istinaden üst üste 12 aydan fazla prim ödemesinde bulunulmaması halinde, 12 aylık sürenin sonundan itibaren beyanın geçerliliği ortadan kalkacak. Beyanda bulunmayan, beyanının geçerliliği ortadan kalkan veya beyanları kanunun ilgili maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katının altında kalan sigortalının aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katı olacak.

Sigortalının, sigortalılığının başladığı ay içinde iş kazasına uğraması veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğinin başlaması halinde, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğin başladığı tarihten önce beyanda bulunmamışsa, sigortalılığının başladığı ayda yapacağı beyanı, ödeyeceği prim yönünden takip eden aydan başlanılarak dikkate alınacak, iş kazası veya meslek hastalığı halinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirin hesabında esas alınmayacak. Bu durumda iş kazası veya meslek hastalığı halinde verilecek ödeneklerin veya bağlanacak gelirin hesabında aynı veya emsal sigortalının günlük kazancı esas alınacak.

Daha önce belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek kuruma verilmiş aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla, incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınacak. Bu amaçla verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idari para cezası uygulanmayacak.

Afet durumunda primlerin ertelenmesi konusunda, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaması erteleme süresiyle sınırlı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*