Sosyal yardımlar yeniden başladı ama...

Sosyal yardımlar yeniden başladı ama....27583
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:43:00

Devletin fakir ailelere yaptığı yardımlar, yerel seçim sürecinde ilginç bir engellemeyle karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başta Tunceli Valisi Mustafa Yaman olmak üzere tüm valiler, muhalefet partileri ve bazı basın kuruluşları tarafından hedef alındı. CHP lideri Deniz Baykal, "Halkın parası ile halkın oyu alınıyor." derken, 'Seçime 52 gün kala beyaz eşya yardımı', 'Sosyal devlet coştu' şeklinde manşetler atıldı.

Yapılan eleştiriler üzerine YSK, 7 Şubat'ta fakire yardımı engelleyen karara imza attı. Valilikler ise 'seçim yatırımı' diye durdurulan yardımlara 29 Mart'ın ardından yeniden başladı. Bu yerlerden biri de Diyarbakır'ın Yeniköy Mahallesi.

Yeniköy'de tespit edilen fakir ailelere beyaz eşyaları, imza ve kimlik numarası karşılığında teslim ediliyor. Evlerine kadar getirilen yardımları alan vatandaşların memnuniyeti gözlerinden okunuyor. Yeni fırınına kavuşan Fatma K., Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun bir süre önce kendisine mektup gönderdiğini, şimdi de verilen sözün tutulduğunu belirtiyor. Evine buzdolabı getirilen Hüseyin Çelik ise yazın yiyeceklerini saklamada zorluk çektiklerini ifade ediyor.

Yardım yapılan vatandaşlar, uzun süren titiz bir çalışmanın ardından belirlendi. Öğretmenlerden oluşan yüzlerce ekip, kentteki fakir mahalleleri baştan sona taradı. Elde edilen veriler doğrultusunda ihtiyaca göre sıralama yapıldı. Vali Mutlu, tespit edilen fakir ailelere mektup göndererek yardım yapılacağının bildirildiğini söylüyor. Ancak seçim sürecinde YSK'nın aldığı karar, yardımları geciktirmiş. Yardımların yeniden başladığını dile getiren Mutlu, "30 bin vatandaşa nakdi yardım yapıyoruz. 490 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Bin 800 evin onarımı tamamlandı. 20 bin ailenin ihtiyaç duyduğu beyaz eşyanın karşılanmasına yönelik yardımlar devam ediyor." şeklinde konuşuyor.

Yardımları 'medya baskısı' durdurmuştu

Vatan (5 Şubat): Seçime 52 gün kala beyaz eşya yardımı

Hürriyet (7 Şubat): Protestolarla başlayan yardımları YSK görüşecek

Milliyet (8 Şubat): YSK 'seçim rüşveti' dedi

Radikal (8 Şubat): Bu yardım hapse düşürür

Vatan (9 Şubat): Tunceli'de 'beyaz yardım' tam gaz

Vatan (10 Şubat): Kanun 'yasak' diyor, dinleyen yok

Milliyet (11 Şubat): Yardım krizi tırmanıyor

Akşam (11 Şubat): Erdoğan ile YSK'nın beyaz yardım savaşı

Akşam (12 Şubat): Tunceli Valisi'ne Yalçınkaya bakacak

Radikal (13 Şubat): Sosyal devlet coştu

Milliyet (24 Şubat): Seçime var, eğitime yok

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*