"Sosyalizme bakıp hizaya gelin"

  • Giriş : 07.10.2008 / 22:41:00

Fidel Castro, sosyalizmden uzaklaşılmamasını istedi ve başta kendi kardeşi olmak üzere yöneticileri, vaad ettikleri değişim nedeniyle "eleştirdi".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlığı bozulunca yarım asırlık iktidarını terk edip köşesine çekilen Küba lideri Fidel Castro, sosyalizmden uzaklaşılmamasını istedi ve başta kendi kardeşi olmak üzere yöneticileri, vaad ettikleri değişim nedeniyle "eleştirdi".
Dünya komünizminin 82 yaşındaki efsanevi siması Castro, son günlerde gazetelerde çıkan yazılarında, 30 ağustos ve 8 eylülde Küba'yı hallaç pamuğu gibi atan kasırgalardan sonra bazı gıda maddelerini bulamamaktan sızlanan halkın "her türlü isteğini karşılama hayalleri gören" bazı yöneticileri kınadı.

Devlet yöneticilerine "sıkı disiplin" çağrısında bulunan "Lider Maximo", bir yazısında, "Biz, yöneticileri enflasyon, işsizlik, borsadaki düşüş ve ekonomik gerileme gibi sıkıntılarla boğuşurken krize düşen gelişmiş kapitalist ülke değiliz; bizler sosyalistiz ve sosyalist olmak zorundayız..." ifadesini kullandı.

2006 temmuzunda sağlık nedenleriyle iktidar koltuğunu terk ettikten sonra hiç halkın arasında görünmeyen Castro, eleştirel yazılarında isim zikretmedi, ama gözlemciler bu iğneli sözlerin, abisinin yerine koltuğa oturduktan sonra "kan kaybeden ekonomiyi ayağa kaldırmak" için değişim vaadinde bulunan kardeş Raul Castro'yu hedef aldığını vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*