‘Şov yapma' diyen polise soruşturma

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Kapkaç mağduru CHP İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel’i tanımayıp, “Kameralar önünde şov yapma” diyen polis hakkında soruşturma başlatıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önceki gün Kasımpaşa’da cipinin camı kırılarak kapkaça uğrayan CHP İstanbul milletvekili Zeynep Damla Gürel, henüz olayın şokunu üzerinden atamamışken bir polis memurundan fırça yemişti. Gürel’in milletvekili olduğunu bilmeyen polis, kameralara açıklama yapmasına sinirlenerek “Kameralar önünde şov yapma” dedi. Gürel de bunun üzerine polise, “Saldırıya uğramış bir insanla karşı karşıyasınız. Polis olarak önce bir geçmiş olsun deyin” karşılığını verdi. Bu sırada ekipteki diğer arkadaşları, “O milletvekili, ne yapıyorsun?” diye uyarınca polis memuru hemen olay yerinden uzaklaştı.

’Eğitim almaları gerek’
Daha sonra olaydan haberi olan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü de Kasımpaşa Karakolu’na gelince, Gürel “Polis memuru arkadaşlarımızın mağdur vatandaşlara yaklaşım konusunda eğitimden geçmeleri lazım” diyerek, yaşadıklarını aktardı. Gürel’in herhangi bir şikayeti olmamasına karşın, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü, milletvekilini azarlayan polis memuru hakkında idari soruşturma açma kararı aldı.

‘Olayı büyütmek istemiyorum’
OLAYLA ilgili VATAN’ın sorularını yanıtlayan Gürel, şunları söyledi: “Benim milletvekili olup olmamam hiçbir şeyi değiştirmez. İstanbul’da hergün pek çok insan bu tip saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Henüz saldırının şokunu atlatamamış, ürkmüş, korkmuş insanların yanına gelen polisin, ayrı bir hassasiyet göstermesi lazım. Vatandaş önce polisine güvenmek zorunda. Bu güvenin olması için de, polisin mağdur vatandaşları önce rahatlatması, teskin etmesi gerekiyor. Benim yaşadıklarım hergün onlarcası tekrarlanan olaylardan sadece bir tanesi. O arkadaş da o sırada sinirli olabilir. Ben de sinirli ve korkmuştum. O nedenle olayı büyütmek istemiyorum. Zaten tek bir kişinin cezalandırılması sorunu çözmez ki. Bu meselenin kapsamlı bir şekilde ele alınıp, mağdur insanlara yaklaşım konusunda güvenlik güçlerinin eğitimi lazım. Bu çerçevede o arkadaşla ilgili soruşturma açılmasını da doğru bulmuyorum. Bu çözüm değil.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious