'Şov'ları getirdiğime pişmanım'

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Televizyonları show programlarıyla tanıştıran Osman Yağmurdereli, 'yaptığına' bin pişman!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Televizyoncular, yaşadığı topluma bir şeyler vermeli. Maalesef doğru programlar yapılmıyor. TV kanallarının Türk ahlak, örf ve âdetlerine uygun işler üretmeleri gerekiyor. Bugün yapılan programların özellikle gençleri olumsuz etkiliyor. Dahası ileride kapanması güç yaralar açacak. Bunu herkesin bilmesi lazım. İstemeyen seyretmesin' mantığı da çok saçma.”

“Hey Gidi Günler” adlı şov programıyla yeniden ekrana dönen yapımcı Osman Yağmurdereli, şov programlarının kalitesizliğinden ve halka bir şey vermediğinden yakınıyor. Eli yüzü düzgün programın çok az olduğunu söyleyen Yağmurdereli, “Televizyoncular ve yapımcılar, yaşadığı topluma bir şeyler vermeli. Maalesef doğru programlar yapılmıyor.” diyor. ‘İstemeyen seyretmesin’ mantığını çok saçma bulan Yağmurdereli; televizyon dünyası, dizi sektörü, hastalığı, Kanal D’deki programı, magazin sektörü, müzik hayatı ve TRT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

Adınız çektiğiniz dizi filmlerle anılırken birden ‘Hey Gidi Günler’ adlı şov programıyla çıktınız ekranlara. Kimin fikriydi bu?

Kanal D’den bana bir program önerisi geldi, ben de hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü, hayatımın daha eğlenceli geçeceğini düşünüyordum. Sanatçı arkadaşlarımla beraber olmayı, onlarla sohbet etmeyi özlemiştim. Allah’a şükürler olsun mahcup olmadık. Programın aldığı reytingler çok iyi.

‘Hey Gidi Günler’ bir şov programı değil mi?

Evet şov programı. Dünyada bunun örnekleri de var zaten. İşte Sizin Hayatınız. Daha önce Uğur Dündar ve Yasemin Bozkurt benzerini yapıyordu. Biz içeriği biraz değiştirdik.

Sanırım siz bu işi ilk yapanlardansınız...

1990 yılında kimse böyle bir şey yapmazken Seda Sayan ile birlikte Kanal 6’da böyle bir program sunmuştuk. Bizden sonra Hülya Avşar, Ebru Gündeş, İbrahim Tatlıses yapmaya başladı.

Bugünkü şov programlarına genel bakışınız nasıl?

Sabah programlarını hiç beğenmiyorum. Çok tenkit ediyorum. Show TV ve atv’de ekrana gelen programların çok kalitesiz olduğunu ve halka bir şey vermediğini düşünüyorum. Bunu her yerde de söylüyorum zaten. Televizyoncu ve yapımcı yaşadığı topluma bir şeyler vermeli. Burada maalesef halka bir şey verecek programlar yapılmıyor. Bunun cevabı da şu değildir: Halk seyretmesin efendim, başka kanalı açsın, olmamalı. Halka ne verirseniz onu alıyor. En kolay ulaşılabilecek kanallar da alışkın olduğu kanallar. Onun için bu kanalların çok dikkatli olması lazım. Bu konuda TRT’yi çok suçluyorum. TRT üzerine düşen görevleri maalesef yapamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious