Sovyetler geri geliyor

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Rus uzmanlara göre Kremlin, eski Sovyet ülkelerine karşı petrol ve doğalgaz gücünü kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Petrol fiyatını yükselterek ve boru hatlarını kapatarak ülkeler enerji krizine sokulacak. Bu da devrim için zemin hazırlayacak... Zamlarla başa çıkamayan ülkeler birliğe gönüllü' olarak katılacak. Katılmazlarsa ülkelerde Rusya yanlısı lobiler kurulacak. Onlar üzerinden tansiyon artırılarak birliğe katılmaları sağlanacak.

İsviçre'nin Davos kentinde, dün Dünya Ekonomik Forumu'nun 2007 yıllık toplantıları start aldı. 5 gün sürecek toplantılarda uluslararası arenada yaşanan ve yaşanabilecek gelişmeler tartışılacak. Ekonomi ve siyaset dünyasının patronlarının katıldığı bu zirvede, bölgeyi ilgilendiren çarpıcı bir rapor sunulacak. Rus uzmanların bu ilginç raporu dün Rus basının manşetlerine taşındı. Komsomolskaya Pravda gazetesinde yayımlanan "Küresel Tehditler" isimli rapora göre, 1991'de yıkılan SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) 2008'de yeniden kurulacak. Rus uzmanlar bunun, SSCB'nin yıkılmasının ardından Amerika'nın ortaya koyduğu dış politikasının bir uzantısı olduğu görüşünde... Ortadoğu'daki Amerikan varlığı, Irak savaşı gibi gelişmelerin başlattığı bölgesel gerginlikler nedeniyle petrol fiyatının iki yıl içinde 3 kat artacağıA. Dugin öngörüsünde bulunan uzmanlar, Rusya'nın bu siyasal gerçekliği doğru şekilde kullanması halinde yavaş yavaş eski SSCB'ye geri döneceğini savundu.

ERMENİSTAN DA BAĞLANACAK
Uzmanlar, 2008'de petrolün varilinin 150 doları bulacağını, bu yükün altından kalkamayacak eski SSCB ülkelerinin de dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden Rusya'ya yakınlaşacağını kaydetti. Uzmanların görüşlerine göre özellikle Ermenistan, Özbekistan ve Gürcistan ilk etapta birliğe yeniden dahil olacak ülkeler arasında yer alıyor. Komsomolskaya Pravda gazetesi ülkede büyük yankı uyandıran bu raporu Avrasya hareketinin fikir babası Aleksandr Dugin'e sordu. Dugin, bu tarz bir modelin oluşmasının çok olası olduğunu "ülkelerin maksimum bağımsız davrandığı bir konfederasyonun" kurulmasının mümkün olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious