Sovyetler "Ortak Müdahle Gücü" kuruyor

Sovyetler
  • Giriş : 05.02.2009 / 07:35:00
  • Güncelleme : 04.02.2009 / 23:52:27

"Ortak Güvenlik Antlaşması Örgütü" mensubu 7 eski sovyet ülkesi, "ortak acil müdahale gücü" kurmak için anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan liderleri, Moskova'daki toplantıda, "hariçten gelecek tehditlere" karşı Rusya'da konuşlanacak ortak silahlı güç kurmak için anlaşma imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Moskova'daki toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan'ın bugün yapılan zirvede ''ortak acil müdahale'' gücü kurma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Medvedev, tüm liderlerin böyle bir güce ihtiyaç olduğu konusunda aynı görüşü paylaştığını belirterek, bu gücün detayları konusunda bilgi vermedi.

Kırgızistan'ın ülkedeki ABD üssünü kapatacağı açıklamasının ardından dün Rusya ve Belarus'un hava sahasını savunmak ve izlemek için ortak bir askeri sistem kurulacağı belirtilmişti.

Rusya, ABD ve Çin, dünyanın en zengin enerji kaynaklarının bulunduğu belirtilen Orta Asya ve hazar bölgesindeki etkisini artırmak için kıyasıya yarışıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırıların ardından devlet başkanlığı görevi sırasında ABD askerlerinin Orta Asya'ya gelmesine olumlu yaklaşmış, ancak Amerikan askerlerinin buradaki varlıklarının uzaması son dönemde Moskova'yı rahatsız etmeye başlamıştı.

Rusya, Kırgızistan'da 2003 ve 2005 yıllarında iki askeri üs kurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*