Soyayı tavuklara yediriyoruz!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Kırmızı etten 3 kat fazla proteine sahip soya fasulyesi, Türkiye'de tavuklara veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülker ve Amerikan Soybean Association (Amerikan Soya Üreticileri Derneği-ASA) yetkilileri, yüksek protein, lif ve vitaminler içermesi, kolesterolü düşürücü etkisi yanında ete göre yüzde 80 ucuz olmasıyla da dikkat çeken soyanın tüketiminin artırılması konusunda Soya Gıdaları Semineri düzenledi.

Seminerde yetkililer, soyanın yeterince bilinmediği için daha ziyade hayvan yemi olarak kullanıldığını belirterek, tanıtıma ağırlık verdiklerini söyledi. Ülker, geçen ay piyasaya sunduğu "Soyet" marka soya kıymasını düzenlediği toplantılarda ev kadınlarına tattırarak tanıtıma ağırlık veriyor.

İzmir Hilton Otel'de düzenlenen seminerde, iç pazara sunulan soya kıyması hakkında bilgi veren Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Mutfak Grubu Ürün Yöneticisi Yardımcısı Selcan Gümüş, "Ülker 2004'ten bu yana soya ürünleri yapıyor. Soya kıymasının lansmanı ise geçen ay yapıldı. Dünyada yüzyıllardır kullanılan bu ürün Türkiye'de pek tanınmıyor. İnsanlarımız nasıl kullanılacağını bilmiyor. Bu nedenle ev kadınlarına yönelik olarak İstanbul'da seminerler düzenlemeye başladık. 500 dolayında ev kadınını toplayıp soya kıymasının özelliklerini, nasıl kullanılacağını anlatıyoruz. Yemekleri tattırıyoruz. Ümraniye ve Şirinevler'da yaptığımız bu çalışmalardan sonra satışlarımızın arttığını tesbit ettik" dedi. Gümüş, yıl sonuna kadar İstanbul, Ankara ve İzmir'de 15 toplantı daha düzenleyeceklerini belirtti.

Soyanın en ekonomik protein kaynağı olduğunu hatırlatan Gümüş, "Soya kırmızı etten 3 kat fazla proteine sahip. Bunun yanında fiyatıda çok ekonomik. Üslelik kolesterol konusunda olumlu etkisi nedeniyle kap ve damar hastalıklarına, bağırsak ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltıyor, kadınlarda kemik erimesini önlüyor. Üstelik fiyatı da çok ekonomik. Bizim sattığımız 350 gramlık ambalajlarla sulandırılarak bir kilo kıymaya eşdeğer soya kıyması elde ediliyor. Bunun fiyatı 3 YTL. Yani neredeyse kırmızı etin beşte bir fiyatına. Bu özellikleriyle lansman hedeflerini satışlarda aşmış bulunuyoruz" diye konuştu.

ASA Türkiye Ofisi Müdürü Sinan Göker de yaptığı konuşmada, soya kıymasının gelişmekte olan ülkelerde önemli bir protein kaynağı olarak tüketildiğine dikkat çekerek, şöyle dedi: "Soya kıyması ucuzluğu yanında sağlık açısından da çok önemli. Türkiye üst gelir grubu tarafından tüketilen bu gıdayı düşük gelir gruplarına da tanıtmayı düşünüyoruz. Ülker'in sektörü girmeyisle ürün kalitesi de yükseldi."

Göker'in verdiği bilgilere göre, 135 milyon tonu dünya pazarlarına ihraç edilen soya üçe ayrılıyor. Fasülye gibi tane olarak, yağı alınmış küspe ve yağ olarak. Türkiye ithalatı 1.6 milyon ton. Aşağı yukarı 400 milyon dolarlık bir pazar sözkonusu. Bunun 1.1 milyon tonu ABD'den geliyor. 600-700 bin tonu fasülyenin kendisi, 300-350 bin tonu küspe geri kalanı yağ olarak geliyor. Yüzde 90'ı tavukçuluk sektöründe yem olarak, geri kalanı süt besiciliğinde küspe, balık besiciliği, biyodizel eldesinde hammadde olarak kullanılıyor. İnsan beslenmesi ise Türkiye'de yüzde 1'ler seviyesini bile bulmuyor.

Toplantıda, soya kıymasının nasıl kullanıldığını göstermek amacıyla çeşitli yemekler yapıldı ve bu yemekler daha sonra dinleyicilerin damak zevkine sunuldu. Soyaya et aroması da konulduğu için et tadında olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious