Soyer: Görüşme süreci hemen başlamalı

  • Giriş : 21.02.2008 / 12:22:00

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Rum kesiminde bu pazar ikinci turu yapılacak "başkanlık" seçimini hangi aday kazanırsa kazansın, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşme sürecini hemen başlatması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Soyer, Kosova'nın bağımsızlık ilanını saygıyla karşıladıklarını, ancak tanımanın ayrı bir olay olduğunu kaydetti.

Ata TV'de yayımlanan ve Gazeteci Fevzi Tanpınar'ın hazırlayıp sunduğu "Kıbrıs Raporu" adlı programda Güney Kıbrıs'taki seçimleri ve Kosova'nın bağımsızlık ilanını değerlendiren Soyer, Kıbrıs Rum halkının Kosova'nın bağımsızlık kararından etkilendiğini ve Kıbrıs'ın da Kosova'ya benzememesi için görüşlerini sandığa yansıttığını belirtti.

Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, 24 Nisan 2004 referandumundan sonra Rum toplumuna, "hayır derken kendilerinin kazandığını ve Avrupa Birliği (AB) ile Birleşmiş Milletler (BM) zemininde bir çözümü öldürdüklerini" söylediğini aktaran Soyer, Papadopulos'un bu siyaseti nedeniyle seçimi kaybettiğini söyledi.

Papadopulos'un Kıbrıs sorununda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmediğini ve muhatabının Türkiye olduğunu söylediğini de anımsatan Soyer, Rum yönetiminin AB üyeliğini, Türkiye'nin AB sürecinde şantaj aracı olarak kullandığını kaydetti.

-"RUM HALKI KOSOVA'DAN ETKİLENDİ"-

Kosova'nın bağımsızlığını gören Rum halkının Kosova'dan da etkilendiğini ve Kıbrıs'ın da Kosova'ya benzememesi görüşlerini sandığa yansıttığını dile getiren Soyer, Papadopulos'un izlediği siyasetin tarihe karıştığını ve bu siyasetin artık gündemde olmaması gerektiğini söyledi.

Soyer, "Seçimi kim kazanırsa kazansın Kıbrıs konusunda bir hareketlilik mümkündür, ancak bu hareketin niteliğinin ne olacağına dair belirsizlik vardır. Bizim için Kıbrıs konusunda temel nokta, iki kurucu devletin eşitliği, iki kurucu devletin temelini oluşturacağı bir ortak devlet, siyasal eşitlik ve Türkiye'nin garantörlüğüne dayalı Birleşmiş Milletler parametrelerine bağlı çözüm siyasetidir. Bu bizim tavrımızdır" dedi.

Rum tarafında şu anki duruma bakıldığı zaman, koalisyonun eski ortaklarının yeniden bir araya gelmeye başladığını, ancak bu kez AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas başkanlığında oluştuğunu ifade eden Soyer, bu yeni sürecin neler getireceğinin görüleceğini, ancak Papadopulos'un eski siyasetinin devam ettirilmesi halinde Kıbrıs konusunda hiçbir sonuca ulaşılamayacağını vurguladı.

-"KOSOVA KONUSUNA ÇOK DİKKATLİ YAKLAŞILMASI GEREKİR"-

KKTC Başbakanı Soyer, Kosova'nın bağımsızlığı konusuna çok dikkatli yaklaşılması gerektiğini, ancak Kosova halkının iradesine de saygılı olduklarını söyledi.

Azerbaycan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni Karabağ sorunu nedeniyle tanımadığını ve bu konuda Azerbaycan'ı çok iyi anladıklarını dile getiren Soyer, Azerbaycan'ın politik gerçekliğinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Soyer, "Bizim bir menfaatimiz uğruna bir kardeşimizin zarara girmesini istemiyoruz" dedi.

Yaşanan tüm gelişmelerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Soyer, Güney Kıbrıs'ta yapılacak seçimlerden sonra başlayacak görüşme sürecinde, istekli ve girişimci taraf olma kararlılığını sürdüreceklerini söyledi.

Görüşme sürecindeki istekliliğimizi bir soruyla devam ettireceğiz" diyen Soyer, "Rum tarafının retçi anlayışıyla karşılaşılması ve BM parametrelerinin kabul edilmemesi halinde Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğerleri bu noktada bizim konumumuzun ne olacağını söylemek zorundadır. Bu en önemli hareket noktamızdır" dedi.

Soyer, Kıbrıs sorununun temel argümanlarının yıllarca tartışıldığını ve artık daha fazla tartışılmaması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious