Soykırım iddiasına 6 bin 317 dava

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği Başkanı Servet Saltan, Antep savunması sırasında şehit olan 6 bin 317 şehit için 6 bin 317 dava açacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Saltan, yaptığı açıklamada, Fransa Meclisinin, sözde Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan kararına sessiz kalmamaları gerektiğini inandıklarını, Fransızların Gaziantep'i işgali sırasında halkın neler yaşadığını belgeleyebileceklerini belirtti.

Fransız işgali sırasında şehit düşen 6 bin 317 şehit adına Fransa'ya tazminat davası açacaklarını belirten Saltan, bu şehitlerin haklarını uluslararası hukuk alanında da soracaklarını bildirdi.

Fransa'ya dava açabilmek için Gaziantep Baro Başkanı Aziz Canatar ile görüştüklerini ve kendilerine yardımcı olmasını istediklerini anlatan Saltan, ”Gaziantep Barosu bize bu konuda destek verecek ve gerekli araştırmaları yapacak. İşgal sırasında şehit olan atalarımızın hesabını, bize 'soykırım yaptı' iddiasında bulunanlardan soracağız” dedi.
Gaziantep'in işgali sırasında 6 bin 317 şehidin yanısıra o dönemde çok sayıda kişinin de gazi olduğunu anımsatan Saltan, şöyle konuştu:

“Fransızların işgali sırasında resmi kayıtlara göre 6 bin 317 kişi şehit oldu. Ancak, biz bu rakamın daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle tüm şehitlerin ismine ulaşmaya çalışıyoruz. Şehit ve gazilerin tamamının listesini yapmayı planlıyoruz.

Elimizde o döneme ilişkin belgelerimiz var. Bu belgeleri mahkemeye sunacağız ve bize yapılan soykırımı ispatlayacağız. Mahkeme sonucunda kazanacağımız para ile Gaziantep'te muhteşem bir şehitler abidesi yapmak istiyoruz.”

ANTEP'İN İLK KADIN ŞEHİDİ HOPPA BACI

Saltan, yaptıkları araştırmalarda, Antep'te erkeklerin yanısıra 93 kadının da evlerinde ya da sokakta işgalciler tarafından şehit edildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Araştırmaları sonucunda ilk kadın şehidin 'Hoppa Bacı' isimli bir kadın olduğunu saptadıklarını ifade eden Saltan, Hoppa Bacı'nın, evinde çamaşır astığı sırada top ateşi sırasında şehit olduğunu öğrendiklerini bildirdi.

Hoppa Bacı'nın yanısıra şehit olan diğer kadınların da isimlerine ulaşmaya çalıştıklarını dile getiren Saltan, şu ana kadar buldukları 93 şehit kadından 36'sının evlerinde şehit edildiğini, bu kayıtları bir kaynakta toplamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

TBB NEZDİNDE GİRİŞİM

Gaziantep Baro Başkanı Aziz Canatar ise Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği üyelerinin kendisini ziyaret ederek, taleplerini bildirdiğini, bunun üzerine durumu Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) bildirmeye karar verdiklerini söyledi.
TBB olarak, gerekli delil ve belgeleri topladıktan sonra Türkiye nezdinde girişim başlatmak istediklerini anlatan Canatar, davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious