Soykırım mektubu yazmamış

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Microsoft Başkanı Bill Gates'in, Amerikalı işadamlarıyla Ermeni tasarısına karşı Bush'a mektup yazdığı haberi palavra çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Microsoft Türkiye'den yapılan açıklamada "Gates'in mektuptan haberi yok" denildi.

Mektuptan haberi yok

Microsoft Başkanı Gates'in, ABD'li patronlarla Ermeni tasarısına karşı Bush'a mektup yazdığı haberiyle ilgili olarak Microsoft Türkiye'den "Gates'in mektuptan haberi yok" açıklaması yapıldı.

Microsoft'un patronu Bill Gates'in Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili yazdığı iddia edilen mektubun sırrı dün son buldu.
26 Şubat 2007 tarihinde Amerika basını, Ermeni diasporasının internet haber siteleri ve Azeri basınında çıkan "Gates'in mektubu" haberinden bu yana tüm dünya mektubun içeriğine kilitlenirken, Microsoft Türkiye dün bir açıklama yayınlayarak Gates'in böyle bir mektup yazmadığına dikkat çekti.
Washington-Ankara-Erivan arasında heyecana neden olan 26 Şubat'ta yayınlanan haberde şöyle deniliyordu: "Aralarında dünyanın en zengin adamı Bill Gates'in de bulunduğu Amerikalı 100 patron ABD Başkanı George W. Bush'a mektup yazarak Ermeni soykırımının tanınmamasını istedi... Mektubu dünyanın en zengin 2 adamı Bill Gates ve Waren Buffett da imzaladı. 17'si Türkiye'de de faaliyet gösteren 100 önemli şirketin başkanının kaleme aldığı mektup, Bush ve Kongre'ye gitti. Mektupta, "Sözde Ermeni tasarısı onaylanırsa, Türkiye ile ticaretimiz ağır darbe alır. Kesinlikle onaylanmamalı..." Bu ifadeler Türk ve Avrupa basını olmak üzere birçok yerde geniş yer alırken, habere ilk tepki 5 Mart'ta geldi. Ermenistan'daki Microsoft'un Genel Müdürü bu tarihte "Microsoft şirketi mektubun varlığından ve içeriğinden haberdar değildir. Bu yüzden de içeriği, kaynağı ya da amaçları hakkında bilgi sahibi değildir" açıklaması yaptı. Bu açıklamaya 'azg.am' adlı Ermeni sitesinde Bill Gates, Ermeni soykırımının tanınmasının inkar edilmesini asla talep etmedi" başlığıyla yer verildi.

ATA-A'DAN YAPILAN AÇIKLAMA
Ardından da Türk-Amerikan Dernekleri (ATAA) Proje Koordinatörü ve Türk Derneği Başkanı Fatih Culha'nın açıklamaları geldi. SABAH'a konuşan Culha, ortada bir mektup olduğuna dikkat çekti ve Bill Gates'in mektup yazmasının arkasında Türkiye'deki Microsoft vardır. Microsoft'u uçuran ülkelerden birisi de Türkiye. Ve Türkiye'de çok değerli bilgisayarcı arkadaşlarımız var. Mutlak onların etkisi olmuştur" açıklaması yaptı. Haberin yayımlanmasından üç gün sonra dün Microsoft Türkiye bir açıklama yaptı. Microsoft'un merkeziyle yapılan görüşme sonrası yayınlanan açıklamada "ATA-A Proje Koordinatörü ve Türk Derneği Başkanı Sayın Fatih Culha'nın açıklamasında Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates hakkında gerçeği yansıtmayan sözler bulunmaktadır. Şöyle ki, Sayın Culha'nın iddia ettiği mektubun varlığından ve içeriğinden Microsoft ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates'in haberi yoktur. Bill Gates, bu mektuptan haberdar olmadığı gibi böyle bir içeriğe sahip bir mektubu da imzalamamıştır. Sayın Culha'nın iddiası gerçeği yansıtmıyor" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious