Soykırım savaşını Türkiye kazandı

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Ruanda soykırımının yıldönümü için düzenlenen sergide Ermeniler’e atıf yapıldı. Türkiye itiraz etti. Sergi ertelendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler, Yahudi soykırımından sonra tarihte görülen en önemli katliamlardan biri olan Ruanda Soykırımı’nın 13’üncü yıldönümünde önemli bir sergiye imza atmak için karar almıştı. BM, bu sergi için İngiltere’den Aegis adlı bir dernekle anlaştı ve serginin 9 Nisan 2007’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından açılması kararlaştırıldı. Ancak sergi Türkiye’nin büyük tepkisi nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı. Sebebi ise Ruanda Soykırımı için hazırlanan panolardan “Soykırım nedir?” başlıklı olanda Ermeni soykırımı iddialarına “Türkiye’de 1 milyon Ermeni katledildi” şeklinde atıf yapılmasıydı. Türkiye’nin daimi temsilcisi Baki İlkin, harekete geçerek BM yetkililerine sergiyi bu haliyle açamayacaklarını bildirdi. Ermeni temsilciler ise Türkiye’nin tavrını protesto ettiklerini açıkladı.

Ermeniler geri adım attı
Ancak sonunda BM, Türk tarafını haklı bulunca Ermeniler geri adım attı. Ermeni temsilci, cümledeki “Türkiye’de” ifadesinin çıkarılmasını teklif etti. Fakat BM bunu da kabul etmedi ve cümlenin tamamen çıkarılması için İngiliz Aegis derneğine talimat verdi. Böylece Türkiye, BM’deki soykırım savaşında diplomatik bir zafer kazandı.

BM sözcüsü Ferhan Hak, BM’nin serginin içeriğini önceden gözden geçirmediğini, dolayısıyla ortada bir hata olduğunu belirtti ve tüm içeriğin denetlenmesinin ardından sergiyi ileri bir tarihte açacaklarını duyurdu.

RUANDA’DA NE OLDU?

* Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yönetimi Almanlar’dan Belçikalılar’a geçen Ruanda’da halkın yüzde 90’ı Hutu, yüzde 9’u ise Tutsi ırkına mensup kişilerden oluşuyordu.

* Hutular ve Tutsiler o dönemde bir arada yaşıyordu. Ancak Belçikalılar Tutsiler’e ayrıcalıklar verdi ve ırkçılık başladı.

* Tutsiler “birinci sınıf” vatandaş gibi görüldü, Hutular aşağılandı. İşler 1950’lerde tersine döndü.

* Belçika gelecekte Hutular’ın iktidara gelebileceği ihtimali karşısında bu kez Hutular’ı destekledi. 2’nci Dünya Savaşı sonrası Hutular iktidar oldu.

* 1964-1974 arasında Hutular Tutsiler’i öldürmeye başladı. 1994’te Hutu Devlet Başkanı Habyarimana’nın uçağı düşürüldü. Bu kaostan faydalanan Hutular 100 günde 800 bin Tutsi’yi öldürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious