Soykırım yasası Kosova'da kınandı

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Fransa meclisinin, sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifini kabul etmesi Kosova'daki Türk sivil toplum kuruluşları tarafından da kınandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Priştine Gerçek Türk Kültür Sanat ve Spor Derneği mekanında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Fransız Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yasa tasarısından son derece rahatsız olduklarını ve olayı esefle kınadıklarını belirttiler. STK'lar, hazırladıkları tepki mektubunu başta Fransa'nın Kosova Eşgüdüm Ofisi olmak üzere Kosova'daki uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderecek.
Demokrasinin beşiği olarak kendini tanıtan ve 1789'daki İnsan Hakları Beyannamesi'nde "İnsanlar özgür ve eşit haklarla doğar ve yaşarlar " görüşünü savunan Fransa'nın düşünce ve ifade özgürlüğünü çiğnediği vurgulanan toplantıda, son girişimin tehlikeli bir oyun ve kütürler arası diyaloga bir darbe olduğu yorumu yapıldı.

Tepki mektubunda ise şu ifadelere yer verildi: "Kosovalı Türkler olarak Fransa'daki demokratik güçlerin tarihi bir yanlışa izin vermeyeceği, Fransızların demokrasi konusunda mücadeleci tavrının ağır basacağı inancı içinde dünya barış ve istikrara katkı sunmaya, bu bağlamda Kosova'ya bağımsızlık yolunda destek olmaya devam edeceğine inanıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious