Soykırımdan suçlusun

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Fransa ile Ruanda arasındaki "soykırım" krizi sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12 yıl önce tam 800 bin kişinin öldüğü soykırımla ilgili Ruanda, geçtiğimiz ay Fransa'yı doğrudan sorumlu tutan bir mahkeme kararı çıkardı. Bunun üzerine Fransa, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame'yi "dönemin liderini öldürmekle" suçlayıp tutuklanmasını istedi. İki ülke arasındaki misillemede son iddia, Başbakan Dominique de Villepin'e yönelik oldu. İngiltere'ye resmi ziyaret düzenleyen Kagame, BBC kanalına verdiği röportajda Ruanda soykırımında Başbakan Villepin'i hedef gösterdi: "1994'te 800 bin kişinin ölümüne yol açan katliama Fransa'daki politikacılar da destek verdi. Soykırımı organize edenler arasında hayatta olan bazı siyasiler de var. Bunlardan birisi de şu anda Başbakan..."
'SUÇLU DEĞİLİM'
O dönemde Villepin'in Dışişleri Bakanlığı müsteşarı olduğunu ve "soykırıma doğrudan karıştığını" da iddia etti. Fransız ordusunun "Turkuaz" operasyonunda Tutsilere saldıran Hutuları eğittiğini savunan Kagame,Fransa mahkemesinin kendisi ve 9 yardımcısı hakkında tutuklama kararı çıkarması üzerine Paris'le diplomatik ilişkilerini kesmişti. Konuşmasında bu krize de değinen Kagame, Fransa'ya sert çıktı: "Bu tamamen aptallık. Ben özgürlük savaşçısıyım, suçlu değil..."
ASKERLER DERNEK KURDU
Öte yandan Ruanda katliamında sağ kalanlar tarafından soykırımla suçlanan eski Fransız askerleri de yapılanların soykırım olmadığını anlatmak için dernek kurdu. Turkuaz operasyonundaki yetkililerden General Jean Claude Lafourcade "Amacımız bunun soykırım olmadığını anlatmak. Arşivler açılsın ve gerçek ortaya çıksın" diye konuştu. Başbakan Villepin'in başı göreve geldiğinden bu yana krizlerle dertte. İki yıl zorunlu staj öngören çalışma yasası ülkede öğrenci isyanlarına yol açtı, istifası istendi. İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin siyasi kariyerini bitirmek için gizli banka hesaplarını izlettirdiği iddiasıyla soruşturma açıldı. Şimdi ise kariyerinin en ağır suçlamasıyla karşı karşıya...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious