Soykırımı anma treni Berlin'de

Soykırımı anma treni Berlin'de.16402
  • Giriş : 15.04.2008 / 09:28:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 09:36:11

Almanya'da, II. Dünya Savaşı'nda Nazilerce toplama kamplarına sevkedilip öldürülen binlerce Yahudi çocuğun anısına yola çıkan bir buharlı tren Berlin'e vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tren toplama kamplarına uzanan yolculuğun izini sürüyor

Kasım ayında, Fransa sınırı yakınlarında yolculuğuna başlayan tarihi tren, hareketi sonrası 8 Mayıs'ta Polonya'daki Auschwitz Toplama Kampı'na gidecek.
Bu tarih, Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona erişinin de yıldönümü.

Binlerce kişi Berlin'deki Doğu Garı'nda, trendeki sergiyi ziyaret edebilmek için saatlerce bekledi.

Sergide, Yahudi Soykırımı'nın en genç kurbanlarının mektupları ve resimleri yer alıyor.

Serginin düzenleyicilerinden Hans Rüdiger Minow, özellikle savaşın sonunda dünyaya gelen çok sayıda ziyaretçinin, sergide gördükleri karşısında gözyaşlarını tutamadığını söyledi.
Şu ana dek 160 bin kişi ziyaret ettiği sergi tarihle yüzleşme konusunda tartışmaları da gündeme getirme vesilesi oldu.

Demiryolları ile tartışma

Serginin düzenleyicileri ilk aşamadan itibaren, planları konusunda Almanya'nın demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn ile bir dizi anlaşmazlık yaşadı.

Serginin istasyonlarda süreli olarak kurulması fikri, şirketin zaten daha evvel benzer sergileri düzenlemiş olduğu belirtilerek kabul görmedi, serginin bir trenle yol alması düşünüldüğünde ise kullanılan garlar için 70 bin sterlin kadar ücret talep etmesi tepki çekti.

Organizatörler, Yahudiler toplama kamplarına Deutsche Bahn'ın öncülü olan Reichsbahn tarafından nakledildiği için şirketin bir manevi borcu olduğunu savunuyordu.

Devlete ait şirketse, serginin amaçlarını desteklemesine rağmen kuruluşun diğer tüm grup ve şirketlerle eişt muameleye tabi tutulması gerektiğini savundu.
Son olarak trenin Berlin'in ana tren garı olan Hauptbahnhof'u yani Merkez Garı'nı kullanmasına izin verilmedi; tren bunun yerine eski Doğu Berlin'in ana garı olan Ostbahnhof'a yönlendirildi.
Deutsche Bahn, yeni inşa edilmiş olan Merkez Garı'nın bu tarihsel yolculuk açısından özel bir önemi bulunmadığını belirterek kendisini savundu.

Sol Parti milletvekillerinden Petra Pau ise şirketin tutumunun geçmişle yüzleşme girişimleri konusunda hala ne kadar zorluk çekilebildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious