Soykırımı inkara ceza anayasaya aykırı

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Fransa’da 2001 yılında onaylanan “Ermeni Soykırımı”nı tanıyan yasasının mimarı eski Eğitim ve Kültür Bakanı Jack Lang, “soykırım”ı inkarı suç sayan tasarıya karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa Ulusal Meclisi’nde perşembe günü görüşülecek tasarıya destek veren Sosyalist Parti’nin önde gelen üyelerinden Jack Lang, Liberation gazetesi ile yaptığı söyleşide tasarıya karşı çıktı. Jack, yaklaşımını şöyle izah etti:

“Bu yeni tasarıya Ermeni halkının bir dostu olduğum için karşıyım. Ermeni soykırımını inkarını cezalandıran bir yasa, 1789 tarihli İnsan ve Vatandaş Hakları Deklarasyonu’nun 11’inci maddesinden kaynaklanan ifade özgürlüğü ilkesine ters düşeceği için anayasaya aykırı olur.”

MACERAYA ATILMAMALI

Başka bir soru üzerine tasarının onaylanmasının “Ermeni soykırımı”nın tanınmasını riske sokacağını da savunan Lang, “Eğer Anayasa Konseyi, bu konuyu ele alırsa kaçınılmaz olarak 2001 yılında oylanan yasanın anayasaya aykırı olup olmadığını da inceleyecek. Son dönemdeki kararlarda, deklarasyon türünde metinlerin anayasaya uygun bulunmuyor. Böyle bir maceraya atılmamalı” uyarısını yaptı.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK ÖNLEM TEHDİDİNE TEPKİ

Jack Lang, diğer bir soru üzerine Türkiye’nin “ekonomik önlem” uyarısına tepki göstererek “Benim eylemleri sadece vicdanım yönlendirir. Ne ekonomik, ne de siyasi, hiçbir baskıyı kabul etmem” dedi.

Sosyalist Parti'nin bir bölümünün seçim kaygıları ile takındığı tutumdan üzüntü duyduğunu belirten Lang, “Bir Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi cesaret gösterilmeli” ifadesini kullandı.

Jack Lang, “soykırım”ı tanımayı Türkiye’nin AB üyeliği için kriter yapan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın düşüncesini paylaştığını kaydetti. Lang, "bunun için ilk adımlar, Türk toplumunun bir kısmı tarafından atıldı” diyerek Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Ermeni konferansına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious