Soykırımı kabul ediyorum!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Parti Milletvekili (PvdA) Nebahat Albayrak: "Soykırımı kabul ediyorum dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'da iki haftadır devam eden Sözde Ermeni Soykırım iddiaları yeni bir boyut kazanıyor. Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PvdA) milletvekili Nebahat Albayrak, HP De Tijd'te yayınlanan "Soykırımı kabul ediyorum." başlıklı röportajda, "Soykırımı kabul ediyorum, ama bunun oluş şeklinin de araştırılması gerektiği görüşündeyim." dedi.
İşçi Partisi (PvdA) milletvekilleri Nebahat Albayrak ve Frans Timmermans, bir gün önce Trouw gazetesinde yayınlanan makalelerinde de Ermenilerin soykırım iddialarıyla ilgili olarak, Bosna ve Darfur örneklerini vererek "Haklı olarak soykırımdan söz ediyoruz." diyen sosyal demokratlar, diğer yandan Türkiye'nin de devletler arası hukukun tarif ettiği soykırım teriminin kullanılmasına karşı çıkma hakkı bulunduğunu belirtti.

Nebahat Albayrak, daha önce yaptığı konuya ilişkin açıklamalarda, 'Konu siyasetin değil tarihçilerin işi her iki ülkede arşivlerini tarihçilere açmalı.' demişti. Son zamanlarda partiye gelen çok sayıdaki telefonda Albayrak üzerinde de baskı kurulmak isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious