Soykırımı kabul etmedim

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Hollandalı Türk Vekil:'kasıtlı ve kanıtlanmış bir Ermeni soykırımını tanıdığımı hiçbir zaman ve hiçbir yerde söylemedim' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'da 22 kasımda yapılacak erken genel seçimler öncesinde, Ermeni soykırımını kabul etmedikleri gerekçesiyle iki büyük partiden üç Türk kökenli adayın listelerden çıkarılmasıyla başlayan tartışmalarda, bütün dikkatler İşçi Partisinin iki numaralı adayı Nebahat Albayrak üzerinde yoğunlaştı.

Basının ısrarla, "Ermeni soykırımını tanıyor mu, tanımıyor mu" diye üzerine gittiği Albayrak, "gerek Türk basınında, gerekse Hollanda basınında bu konuyla ilgili hakkında çıkan haberlerin büyük ölçüde yoruma dayandığını" belirtti. Nebahat Albayrak, Rotterdam'da Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, soykırım iddiaları konusunda ifade ettiği bütün açıklamaların aynı zamanda partisinin görüşü olduğunu vurguladı.

Albayrak, "basın tarafından, bir çeşit ahret sorusu gibi, soykırımı telaffuz etmenin 'kabul', etmemenin ise 'inkar' olarak benimsendiği bir ikilemle karşı karşıya bırakıldığını" anlattı. "Hem Türk, hem de Hollanda basınına soykırım iddiaları konusunda aynı şeyleri söylemesine rağmen, basın tarafından farklı yorumlanmak ve görülmek istendiğine" dikkati çeken Albayrak, "Türkiye'deki gazete başlıklarından müthiş rahatsız oldum. Ben Türk basınına farklı, Hollanda basınına farklı konuşmuyorum, aynı şeyleri söylüyorum. Ama birileri istediği gibi yorumlamak istiyor" dedi.
Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kendi anlattıkları ve söylediklerinin aynı zamanda partisinin görüşleri olduğunu ısrarla vurgulayan Nebahat Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşçi Partisi, hiçbir zaman Ermenilere kasıtlı ve kanıtlanmış bir soykırım yapıldığını söylemedi ve kabul etmedi.

Bunu söyleyen hiçbir partili ortaya çıkmadı. Parti, soykırım sözcüğünü kullanmaktan kaçınmıyor. 'O kelimeye takılıp kalmayın' diyor. Çünkü ağzına o kelimeyi alan herkes şüpheli duruma düşmemeli. Tartışılması gerektiğini ve Türkiye'nin de artık, sorunu, açık yüreklilikle alnı açık, sırtı dik, özgüvenli bir şekilde tartışması gerektiğini söylüyoruz ve savunuyoruz."

Nebahat Albayrak, partisinin bu görüşü çerçevesinde, mecliste üç üyeyle temsil edilen sağ görüşlü-dinci Hristiyan Birlik tarafından getirilen, Hollanda'da Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören teklifi desteklemediklerini ve meclis gündemine geldiğinde buna karşı çıkacaklarını söyledi. Bu teklifi onaylamadıklarını vurgulayan

Albayrak şöyle konuştu: "Bu yasa teklifi mecliste bizden destek alamayacak. Çünkü bir taraftan Türkiye'yi suçluyorlar, soykırımı kabul edenleri cezalandırıyorlar diye... O zaman nasıl olur da tersini kendileri aynı şekilde burada uygular? Biz böyle bir şey yaparsak çok büyük ayıp olur Hollanda için..." "Ermeni soykırımı iddialarının Avrupa Birliği içinde de tartışılması gerektiğine inandıklarını" söyleyen Albayrak, "parti olarak ortada böyle bir iddia varken bunun tartışılması gerektiğini, ancak bunun hiçbir zaman Avrupa Birliği genişleme sürecinde Türkiye için ön şart olarak kabul edilemeyeceğini de savunduklarını" belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious