Soykırımı reddedene cezaya karşıyım!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, ülkesinin terörizmle ortak mücadele konusunda “rötar kapatmakta olduğunu” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Schaerbeek belediyesinde sosyalist başkan adayı Onkelinx, Brüksel’deki “Bab-ı Ali” (La Sublime Porte) lokantasında bir grup Türk basın mensubuyla bir araya gelerek, pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesinde soruları yanıtladı.

Türk asıllı milletvekili Emin Özkara ile birlikte yemeğe katılan Onkelinx, Belçika’nın uluslararası terörizmle ortak mücadelede çok uzun yıllardır etkisiz ve tepkisiz kaldığını, müttefikleri tarafından ağır şekilde eleştirildiğini hatırlatan bir gazeteciye, eleştirileri kabul ettiğini ve haklı bulduğunu, son dönemde bu konuda önemli adımlar atıldığını söyleyerek, “Bu alanda rötar kapatıyoruz” dedi.

Onkelinx, 2003 yılında Adalet Bakanlığı görevini üstlendiğini, yaptığı ilk işin, terörizm kavramının tanımının belirlenerek yasalara sokulması olduğunu anlattı ve Belçika yasalarında terörizm kelimesinin o zamana kadar yer bulmadığını hatırlattı.

Adalet Bakanı Onkelinx, terörizmle mücadele için 11 yasa çıkartıldığını, çeşitli ülkelerle somut işbirliğine gidildiğini, Belçika adaletinin DHKP-C’yi ”terör örgütü” olarak nitelendirdiğini belirterek, terörist Fehriye Erdal konusunda gerçek bir sorun çıktığını kabul ettiğini, ancak bu alandaki tüm çaba ve çalışmaların tek dosya çerçevesinde değerlendirilmesinin yanlış olacağını söyledi.

Laurette Onkelinx, “istihbarat servisleri arasında işbirliği”, ”terörizmle mücadelede özel yöntemler”, “telefon dinlenmesine yeşil ışık yakılması gibi yasal önlemler”, “terör uzmanı sorgu hakimleri” gibi somut adımları hatırlatarak Belçika’nın terörizmle mücadelede kararlı ve iradeli olduğu mesajını verdi.

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI TARTIŞMALARI

Valon Liberal Parti MR-FDF grubunun, Parlamentoya sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasına ilişkin bir yasa tasarısı getirdiğini, bu tasarıya karşı çıktığını ve geçmesini engellediğini anlatan Onkelinx, siyasetin tarihle meşgul olmasından hoşlanmadığını, sadece totaliter rejimlerde tarihin siyasetçiler tarafından yeniden yazıldığını söyledi.

“Parlamentoda uzun tartışma ve sürtüşmeler oldu. Çok zor bir tartışmaydı. Sadece bir metin değil, yasa çıkarılması söz konusuydu” diyen Onkelinx, Yahudi soykırımında uluslararası mahkeme ve hukuki karar olduğunu hatırlattı ve sözde Ermeni soykırımı iddialarının Yahudi soykırımıyla aynı kefeye konulamayacağını belirtti. Konunun sosyolog, hukukçu, filozof ve tarihçilerden oluşan bir komisyon tarafından incelenmesi gereği üzerinde duran ve bu yönde çalışmalar başlattığını bildiren Onkelinx, şunları söyledi:

“Belçika’da Türkler ve Ermeniler birlikte yaşıyor ve bu insanlar bana bu tür tartışmalardan duydukları huzursuzluğu yansıtıyor, bu tartışmaların onları birleştirmek için değil bölmek için ortaya atıldığını anlatıyorlar. Benim partim içinde de herkes bu konuda aynı görüşü paylaşmıyor, ancak ben içtenlikle görüşlerimi savunarak bu yasa tasarısının geçmesini engelledim. Ben belki soykırım olduğunu düşünebilirim ama bunu kabul etmeyenlere karşı yasal cezalar öngörülmesini reddediyorum.”

Onkelinx, laiklik konusunun önemine de değinerek, Belçika’da bu konunun gelecek dönemde “gündeme oturacağını ve yeni bir tartışma başlatacağını” söyledi.

YEREL SEÇİMLER

Schaerbeek Belediyesinde adaylığının göstermelik olmadığını, seçildiği takdirde bakanlıktan ayrılarak belediyenin yönetimini üstleneceğini bildiren Onkelinx, Türk adayların önemi üzerinde durdu ve milletvekili Emin Özkara, Devlet Bakanı Emir Kır gibi isimlerin siyaset dünyasındaki başarılarına işaret etti. Schaerbeek’te işsizlik oranının yüzde 25 olduğunu, bu oranın 26 yaş altında yüzde 40’ı bulduğunu belirten Onkelinx, “Bu patlamaya hazır bir bombadır” diyerek acil ekonomik önlemler öngördüklerini, KOBİ’lere önem vereceklerini, Türklerin bu alandaki sayı ve yatırımlarının çok büyük olduğunu anlattı.

Aşırı sağdan gelen tehdit ve tehlike üzerinde de duran Onkelinx, Brüksel’in en büyük belediyelerinden biri olan Schaerbeek’in “fakir belediye” olduğunu, ekonomik faaliyetlerin canlandırılması gerektiğini belirtti.

Onkelinx eğitim, kültür ve spor alanlarında boşluklar üzerinde de durdu ve çözüm önerileriyle geleceklerini ifade etti. Laurette Onkelinx, “yaş gününü” Türk gazetecilerle ve bir Türk lokantasında kutlamaktan mutluluk duyduğunu da söylerken aşçıbaşı Murat Serkan Yaman’ı, sunduğu Türk ve Osmanlı mutfağı yemeklerinden ötürü ayakta alkışlayarak tebrik etti.

Bab-ı Ali kantasında ünlü Türk fotoğrafçı Ara Güler’in fotoğraflarıyla dekor bulan ve sanatçının adını taşıyan salonda “Türkiye ve Türk basınıyla diyalog” yemeğini tamamlayan Laurette Onkelinx, ayrılmadan önce lokantanın özel misafirlerine ayırdığı altın defteri imzalarken, şunları yazdı:

“Şimdi eve döneceğim ve eşime burada yaşadığım muhteşem geceyi anlatacağım. Yaş günümü kutlamak için beni bekleyen kocam gecikmemin nedenini anlayacak ve hoş görecek. Sunduğunuz sıcaklık için teşekkür ederim, tüm ekibi kutlarım, bu büyük bir mutluluktu.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious